• akp döneminde dolarda yaşanan büyük düşüş

  23.
  (bkz: akp döneminde milli gelirde yaşanan büyük düşüş)
  ... kelkeshoze
 • türkiye den siktir olup gitmek

  874.
  Zaman zaman düşüncesi gelen, sonra elimle kovalayıp uzaklaştırdığım düşüncedir. Başlıkta kıpırdanma görüp gelenlerin yurtdışına çıkan birisinin birşeyler yazdığı umuduyla buraya geleceği, şu cümleyi bitirmeden eksiye basacağı muhtemel, ama bir düşmek isterim.

  Ben istanbul dan siktir olup gitmek eylemini yaptım ve Bursa ya taşındım. Yurtdışına gidenlerin bazı yaşadığı huzurlu ortamı rahatlığı falan tecrübe ettim. O aralar, ki gezi direnişi artçıları oldu, Soma patladı, cumhurbaşkanı seçimleri yapıldı; kendimi siyasi gündemle boğulmuş hissetmiyordum. Arkadaşlarımı ve ailemi istanbul'da bırakmak, onlarla hafta içi bir akşam buluşması yapamamak dışında eksiğim de yoktu. iş konusunda şansımız yaver gitse, eşim bu şanssızlığı Bursa ile özdeşleştirmese kalırdık...

  Neyse konu bu değil. Konu şu, yaşadıklarımla yurtdışına gidenlerin anlattıkları arasında benzerlikler çok. Çünkü adım attığın yer ve aldığın riske sarılıyorsun. En doğru kararı verdiğini düşünüyor, farklı biçimde ele almak istemiyorsun. Öyle olunca çevre algısı artıyor, küçük detaylara dikkat etmeye başlıyorsun. Ki böylece ev iş arasındaki döngü renklenmiş oluyor. O dikkati vermediğinde, odağın kötü giden işler oluyor; işyerinde işlerin bitmemesi, çetrefilli olması, anlayışsız insanlar veya siyasi gündem.

  Bu sıkışmışlık içinde hiçbir ekstra ile uğraşmıyorsun. Bir hobi, tiyatro, sivil toplum kuruluşları üyeliği... Ne yapıyorsun, kendini hızlı mutlu eden şeylere sarılıyorsun. AVM ye atıyorsun kendini, alışveriş, yeme içmeye veriyorsun bünyeyi. Sinemaya sapsan bir nebze, ama çoğu işin anlık mutluluk veya aklını meşgul etme ve uyuşturmaya dayalı. Eve gitsen oturup dizi izlersin, ha TV ha Netflix. Ana esas sorun bence burada arkadaşlar. Senin benim boş bıraktığımız alanlara çöküyor iktidar, bizi de inek gibi sağıyor. Anlamsız beyaz yaka işlerde gününü hiç et, aldığın para ile kendini döndüreme bile, hoşuna gitmiyorsa siktir git. E bu düzene uyduğumuzda tepkili olduğumuz düzeneğe isyan etmiş olmuyoruz ki, onun parçalarından birisi oluyoruz. Gerçekten hakkını alabildiğin harcamaya lafım yok, kalanlarla düşün kimi neyi finanse ediyorsun?

  Gidene, gitmek isteyene lafım yok. Saygı sonsuz, Allah herkese sağlık mutluluk nasip etsin. Ama gidesin yoksa, kalıp yakınan gruptaysan benim gibi, evet kolay değil ve alan gün be gün daralıyor; ama siktirip gitme tasavvurundan, boktan giden hayatından yakınmaktan başka yollar da var. Okuyor ve görüyorum ki, gidenler de gidiyor ama aklı burada, ülkemde işler iyi giderse onlar da gittikleri yerde daha huzurlu olacaklar.
  1 ... kelkeshoze
 • 21 mart 2018 internet denetiminin rtük e geçmesi

  40.
  Doğan medya grubunun el değiştirmesi olayı ile birlikte değerlendirildiğinde, büyük bir operasyonun başlangıcı gözüken karardır.

  Kanımca sosyolojik bazı değişimleri tetikleyecektir. Bunları söylemek acı ama, her seferinde oyunu adil oynadığı varsayımı ile eleştirilen ama bunu oyun değil bir savaş şeklinde yürüten hükümetin halkın bir kesimine, takriben yarısına baskı uygulayarak hükmetme gayretidir.
  ... kelkeshoze
 • askere gidersen seni bekleyemem diyen kız

  35.
  Kurtulmak için askerliğin vesile ve vakayı hayriye olduğu kızdır. Bekleyemezmiş, pis seni.

  Gerçi yukarıda biri belirtmiş, beklemeyecek karakterde olup dürüst davranan kızdır aynı zamanda. Bu yanını gizlese daha fena darbe vuracak başka birşey yaşatır.

  Tabii itiraf etmeli askerde seni bekleyenin olmaması çok da iyi bir şey değil. Kız arkadaş olması olmamasından iyi. Ama göz göre göre de lades olmasın, evet sınırlı ihtimal ama başka kısmetlere kapı açar. Olay bir internet bağlantısı, bir çarşı iznine bakar, kısmet sonuçta.*
  ... kelkeshoze
 • balığın yanında rakı içmeyen insan

  15.
  Benim dahil olduğum tanımdır. Oldum olası yapılan bu yakıştırmaya katılmam çünkü. Rakıdan en fazla keyif aldığım zaman, rakıyı mezeyle tükettiğim zamandır. Ana yemekle aç karnına rakıyı indirmenin mantığını anlamam, sıcak yemeyi tercih edeceğim balık etinin yanına doğrudan yakıştırmam. Onun yerine balığı yerim, sonra mezesiyle, kalan balıkla rakıyı götürürüm.
  1 ... kelkeshoze
 • recep tayyip erdoğan a küfür eden sözlük yazarı

  19.
  Sayın Erdoğan'a yapılmış hakaretin kendisi mi sorunlu, bunu şikayet edeyim derken alenileştirmek mi karar veremediğimdir. Kandırıldığını, dış mihrakların oyununa geldiğini belirtip Kemal Kılıçdaroğlu na saydırsa parçayı kurtarır mı bilemiyorum. Ama söylemem gerek, yaptığı ayıptır.

  Ama olay büyüyüp bu kadar farklı otoriteler gündemine gelmesinden sadece kendisi mi yanar, başka nereye sıçrar kestirmek zor hakikaten. Keşke özel mesajla uyarılarak ilerlense idi.
  ... kelkeshoze
 • 39 numara ayakkabı giyen kıza aşık olmak

  10.
  1.82 boyunda sarışın yeşil gözlü bir Nefise Karatay modeli biliyorum ayakları 39 numaraydı. Ne yapmalıydım onu anlamadım, ayak kalıbı alıp Yok olmaz mı diyecektim?
  1 ... kelkeshoze
 • levent üzümcü nün rakılı fotoğrafı

  29.
  Başlık altında daha içki kötü nasıl paylaşıyon ödö bodö yapan tipleri toplayıp cemaatçiler, gelenin geçenin özel hayatına bok atanlarla yaşatacaksın bir süre. Ama yapamazlar tabii. En medeni yerde en insani koşullarla yaşamak isterler, bunun özgürlük ve haklarla, aklı hür insanlarla olabileceğini ise anlat anlat işlemez.

  Görüyoruz kardeşim işte. Meydan siz ve sizin gibi düşünenlerin. Devlet kademesi senin, ağzından çıkan yapılan tip senin. TV de alkol yok buzlu, mekanlarda yazılar asılı alkol yoktur diye git takıl, sohbete git, ne yapıyorsan yap. Ama gelip kendi hesabında resim paylaşan insana salça olacağına, sohbetlerini dinlediğiniz jet skici hocalara, asansör fantezisi olan hocalara, deli raporlu yunan aşığı üstada tepkini koy, çocukları düzen derneklere tek kelime laf et, ABD ye hala dostum deyip israil ile ticaret yapana iki lafın olsun. Adam görelim, sorunumuz o 1 tane bulamıyoruz aranızdan.
  -1 ... kelkeshoze
 • laik bir ülkede yaşıyorsak kıçımızı açmalıyız

  25.
  Kıçını açmaya niyetli olmanın esas olduğu, ortalıkta açmak abesse kuytuda da pekala açılabileceği ortadayken, bu niyette olmayan insanları yaftalayan ifadedir.

  Damacanaya hallenmenizi mı demeli, asansör fanteziniz mi; alayınız sapıksınız işte!
  ... kelkeshoze
 • 14 mart 2018 beşiktaş bayern münih maçı

  97.
  Beşiktaş ın rotasyonlu kadro ile çıkacağı maç. Şifreli kanalda yayınlanan maç. Sadece galip geldiği ve gelebileceği maça hazırlanan şark kurnazı esnaf bozuntusu herkese yazıklar olsun, Beşiktaş ın şampiyon olamayacağını kendi kabul ettiği maçtır.
  1 ... kelkeshoze
 • çiftlik bank

  224.
  Kurucusunun sermaye paydaşlarını dolandırıp kaçtığı oluşumdur.

  Buna kahkahalar ile Gülen ya da para kaptıranlara enayi, keriz diyenlerin çoğunluğunun mağdurlardan daha az masum olduğunu düşünmüyorum. Şu olayla ilgili ah vah etmekten ya da insanlarla dalga geçmekten farklı boyutta bakmayacak mıyız? Niye milletimiz bu kadar kolaycı, niye bir işten bu kadar beleş para kazanılmaz, bir şey var bu işte diyen sayısı yoka yakın ve bunu konuşmuyoruz? Çünkü çiftlik bank vakasının tekrar yaşanması yeni Mehmetler Fadıllar çıkmasıyla değil, kolay yoldan köşeyi dönme meraklısı fazlalığı ile ilgili bir durumdur.
  1 ... kelkeshoze
 • çiftlik bank a kanan kerizlere ne olacak

  26.
  https://www.google.com.tr...cilar-turedi-2286829/amp/

  Döngü içerisinde dolandırıcı olur ya da açlıktan ölürler diye düşünüyorum. Yanıtlarını Aziz Nesin Zübük eserinde verdiği sorudur.
  1 ... kelkeshoze
 • taksici nefretinin sebebi

  12.
  Çok fazla sayıda olan sebeplerdir.

  Öncelikle makroekonomik bakalım. Ben bugün çıkıp serbest piyasa koşullarında mevcut çalışanlardan daha iyi hizmet sunacağım düşüncesiyle taksi işine girebilir miyim, giremem. Sermaye gerekiyor. Arabamı sarıya boyatmak, gerekli izinleri almak vs. hadi maliyetsiz olsun. Gerekli plakayı almak? 1 milyon TL lazım. E hani serbest piyasa ekonomisi var memlekette, ben de iş yapmak istiyorum??? Yok kardeş, milyoner değilsen giremen.

  Peki serbest piyasa kuralları işlemeyen sektörde hizmet kalitesi ne durumda? Müşteri olarak taksi tutma fikri aklıma geldiğinde düşünmem gereken bazı detaylar var.

  Bozuk param var mı? Gideceğim mesafe için taksi beni alır mı? Farklı rotadan götürüp yolu uzatır mı? Fatura keser mi?
  Gidişte bodos gitmesi, bozuk para üstü vermemesi zaten standart tarife.

  Nesini seveyim ki bunların ben? Zor zamanda birisini çevirip makul hizmet almış mıyım, almışım. Ama bu lütuf değil ki, ben hizmetin karşılığı ücreti ödüyorum. Lütuf 3 km mesafede seni çeviren zor durumdaki insanı istediği yere götürmek olur. Lütuf, cebinde 25 TL kalan adamı 40 TL mesafeye götürmeye razı olursan olur. O adamı alıp sonra kurtarmaz deyip dolmuş tramvay yaparak yarım saat geciktirdikten sonra, daha önce bir arkadaşına itelenen karton 10 TL lerle para üstü alırken 2 kere karşılaştıktan sonra, acelesi olduğu bir gün bakmadan aldığı para üstünde 20 TL sahte banknotu yedikten sonra bu taksicilerin iyiliğini niye savunmayı mı ki ben??!

  Onlar da devlet desteği olmadan iş çevirecek beceriden uzak tipler, siz de ya onlardan birisiniz, buna anlam veremiyorsanız, bir başka seçenek tüm bu tezgâhı idrak edecek akıldan yoksunsunuz.
  2 ... kelkeshoze
 • 8 mart dünya emekçi kadınlar günü

  974.
  Erkek görünümlü korkak ibnelerin de kutlaması gereken gündür. Şirket eşantiyonu alır mutlu olurlar, göt korkusundan sayısız delikanlının canına okuyan vasıfsız vasat yönetici bozuntularına gelsin
  ... kelkeshoze
 • celal şengör

  819.
  Dinlemediğim ne bildiğini ne bilmediğini algılamakta zorlandığım profesör. Bizdeki insanları ilahlaştırma modası sayesinde herşeyden anlar damgası vurulmuş, belli ki alanı dışında söylediklerine şüphe ile yaklaşılması gereken kişi.

  Muhtemelen kendi önyargıları kuvvetli, otoriter bir babanın oğlu. Nereden biliyorum; işe alım yapıyorum, organizasyonel davranış yüksek lisansım var, kendimi bu konuda ehil görüyorum.
  Gelip burada yarım yamalak bildiğim bir alanda, yorum yapsam mesela.. Evrim teorisinin birçok dalının temeli olduğunu, ancak insan yaratılışını tek başına açıklamadığını düşünüyorum. Adem ile Havva değil, ademler ile havvalar olduğunu düşünüyorum.

  Şimdi beni insan kaynakları alanında uzmanlığımla lanse edip her hafta program yaptırıp böyle konulara soksalar, bendeki malzeme bu. Kendisi yukarıda kendi üzerimden verdiğim örnekteki duruma düşmüş oluyor, ama bunu göz göre göre, reklam için yapması uzun vadede kendisini bitirir diye düşünüyorum.

  Özetle, iktidarla ters düştüğü için muhalif olan, güç odaklı muhaliflerin laf edeni gömmeye çalışacağı, idol olarak benimsedikleri, bilim adamı görünümlü medyatik figürdür.
  1 ... kelkeshoze
 • kız evlat sahibi olup babayım diye gezen tip

  15.
  (bkz: deden)
  ... kelkeshoze
 • taksicilerin uber çağırıp şoförü dövmesi

  10.
  Yıllardır, evet işini saygılı düzgün yapan birkaçını hariç tutsak da, boktan hizmet, trafik zorbalığı, kalpazanlık, gasp, insanların zor durumundan faydalanma fırsatçılığı gibi türlü terbiye ve ahlak eksiği durumlara giren taksicilerin yaptığı son zorbalık.

  Bu adamlar değil mi zamanında taksi plakası almış, şimdi her biri trilyonluk. Ve o arabalarda gündelik şoför, taşeron kullanan? Dükkanları bile var, parasını verip taksiyi kiralıyorsun, işletiyorsun.

  Tünelin ucu görünmüş ama, gidicisiniz taksiciler. Daha da bokluk çıkartacağınıza, daha düzgün hizmet verin, daha uygun fiyat verin, insanlar uber yöneliminden utansın size dönsün. Osmanlı zamanı hattatların matbaaya nasıl baskın çıktığını aklım almıyordu. Şu an neler olduğunu ayan beyan görüyoruz. Tarih kitapları bugünleri de uygarlıktan geri kalınmış diye yazacak, taksiciler baskın gelirse.

  Böylesiniz işte, iyilikle birşey yaratmak değil, yeniyi yok etmeyi biliyorsunuz. Bu cümleyi de okuyunca yaratmak Allah'a mahsus diyeceksiniz, o da malumun ilanı zaten.
  3 -1 ... kelkeshoze
 • recep tayyip erdoğan

  28602.
  Çok büyük laf etmiş, nedense en az etkiyi yapmıştır. Üzerine aylarca konuşmayı hak eder oysa ki. ifadey alıntılıyorum:

  --spoiler--
  Onların uzaya giden şusu, busu, her şeyi olabilir; olsun be! Bizim Allah’ımız var
  --spoiler--

  Şimdi uzaya giden araçları yapanlara allahsız demesi bir vaka, sadece Allah'ı olan kitleye kendisini dahil etmesi bir vaka. Şu cümleye muhalefet etmeyen muhalifi... Neyse, adamdan saymayın.

  Kendisini alkışlayan dinleyenler bence bu kadar salak olamaz. Sarayı uçağı arabası yazlık sarayı beyaz çayı altın kakmalı bardağı olup bunları söylemek.. ama şu konuda kötüsünüz seçmenler, bunu söyleyince alkışlayacak, itiraz edeni susuturup bastıracaksınız. Bu avantaların karşılığı aldığınız süs payı, rüşvet neyse onu korumak için yapacaksınız bunu. Çok ama çok kötüsünüz.
  2 ... kelkeshoze
 • 90ların unutulmaz aşk şarkıları

  32.
  Yanıltmasın, genelde iki taraflı aşk değil, platonik veya ayrılık sonrası aşkı anlatan şarkılardır. istisna bulabilen varsa söylesin, repertuarımda sevgilime ithaf edecek şarkı bulamıyorum. Kötü bir şey bu.
  -1 ... kelkeshoze
 • kendinden üstün birinden hoşlanmak

  47.
  Elde edemeyeceğin sevgi, baştan kaybedilmiş yarıştır. Mümkünse kendi dengini bulmak gerekir. ki, burada karşıdakini üstün gören düşünce kaybetmeyi sağlar. Kimin üstün olduğu çevre koşullara göre değişir durur çünkü.
  Ha, üstün görülenin diğerine alışkanlık edinmesi böyle bir ilişkiyi sürekli kılabilir ama ortaya çıkan iki tarafı mutlu eder mi şüphe ederim.
  ... kelkeshoze
 • yeni şeyler getiriyorum