• 24 haziran 2018 genel seçimleri

  217.
  Herkesin algı kastığı seçimdir. En ucuz politik numaralar üzerinden ilerleyen, ülkenin geleceğine dair somut eylem planlarından çok dikkat çekmek vaad etmek üzerine kurulu bir süreç. Ha, telekinezi ile Erdoğan'a suikast yapılacağını iddia ettikten sonra baş danışmanlığa atananlara* ekonomi yönetimi teslim edilen ülke için fazla idealize kalıyor belki. Ama sanki tüm işler olağan gidermiş gibi ekonominin ağzına sıçan, dış politikayı sıfırlayan, faiz lobisi dedikleri yerlerden para dilenen, toprak kaybeden** toplumu ayrıştıran ve sosyal hayatı karşılıklı kışkırtma, yasak ve ağır vergilerle bitiren, torpil rüşvet ve kayırmanın had safhada yaşandığı iktidarın hala önceki yıllar düzeyinde oy alacağı gibi bir durum var. Bence en büyük abukluk burada. 5 yıl önce isyan ettiklerimiz tek tek başımıza geliyorken bugün direnişin adını anmak suç.

  Bence bu seçimdeki en önemli sonuç muhalefetin yan yana gelebilmesi. Oy oranları ne olursa olsun bizim kazancımız bu olacak. Bu kadar kesin konuşma sebebim de ekonomik durum, uzun sürecek bir buhran dönemi bizi bekliyor. Bu mevcut söylem ve eylemlerini değiştirmesi mümkün olmayan AKP Seçilse de seçilmese de gidicidir.
  Diğer partiler için de risk burada, çünkü ekonomik söylem olarak üretim ekonomisine geçişi, seçilmesi halinde alınacak sert tedbirleri halka bugünden anlatmayan lider ve partiler de bu kaderi paylaşacaklar. Bu noktada iktidarın değişip bozuk düzenin değişmemesi imajı oluşturacak ya da bunu eyleme dökeceklerin bir geleceği olmamalı. Olumlu bakmaya çalışıyorum ama düzene ayak uydurup insanlıktan çıkan maslahatgüzarlardan sıkıldım artık.
  ... kelkeshoze
 • rock dinleyenlerin ergen olması

  5.
  Saçma önerme. Bu gibi yargıları taşıyanların müzik zevkini merak edip deşmeniz yeterlidir. Ki ergen diye yaftalayan birisinin kesin ergenlik zamanıyla ilgili ciddi açmazları vardır o da ayrı mesele.
  1 -1 ... kelkeshoze
 • ilk buluşmayı 4 kelime ile mahvet

  32.
  oyun oynamayı seviyorsun galiba
  (bkz: gerçek hikaye)
  ... kelkeshoze
 • tayyip in reytinglerde çakılması

  7.
  Tek başına bir veri değildir, kendisi hayatının belgeseli 20 lerde gezindikten sonra seçim kazanmıştır hem de kaç kere.
  -7 ... kelkeshoze
 • kadınların neden bu kadar güzel olması

  9.
  Kadınların güzel olması sorunsalı, kadınlar neden bu kadar güzel, kadınların çok güzel olduğunu düşünmek...

  ifadeyi cümle yapısı olarak yanlış bulduğumdur. Seçicilik ortadan kalkıyor ise hormonlara verir, mutluluk düzeyi yüksek olmasından kaynaklı olmasını dilerim.
  4 ... kelkeshoze
 • rte seçimi kaybederse yapacağı ilk şey

  12.
  Yapacağını bilmiyorum ama yapmayacağı şey koltuktan kalkmak olacaktır. *
  2 -1 ... kelkeshoze
 • muharrem ince

  2097.
  Bu yıl haziran rüzgarlarını estiren şahıstır. Bakıyorum sosyal medyada zafer edaları, keyfe gelenler falan. Aman diyeyim bununla yetinmeyin. Diktatorya düzeninde yaşaya yaşaya karşıt laf edeni bile kahramanlaştıracak kadar pısmışız. Yine de, bu atağı herhangi bir soruda yiyebileceğini düşünmemiş olmasına hayret ettiğimin ekran yüzü için (bkz: bu soruyu Erdoğan a sorabilir misin)
  4 ... kelkeshoze
 • tayyip erdoğan ın mitinginde muharrem ince izlemek

  1.
  Akp genel başkanının dün yaptığı bir mitinge katılanların yaptığı eylemdir. Kocaman ekranlardan yayın verilmiştir.

  Tüm masrafları kendi ceplerinden karşılamış olmaları bir yana, Tayyip Erdoğan'ın kontrolü kaybettiğinin birinci elden şahidi olan kişilerin yaptığı eylemdir. Gezi de o kadar kişi direnmisti ama o günlerde destekçisi muhalifi herkes ne diyecek diye ağzına bakarken, bugün mitinginde başından sonuna bir konuşma bile yapamayan, kendi mitinginde en büyük rakiplerinden birisinin videosunu izleten bir noktada olması, Şayet çok derin bir stratejinin parçası değil ise dümeni rakibe teslim etmiş bir tayyip Erdoğan a şahit olmuş kişilerin yaptığı eylemlerdir.
  1 ... kelkeshoze
 • iyi parti nin gizemli bizans tweeti

  6.
  Ne demek istediğine kafa yorulmamış, tek sözcüğün yazılmasından bir sürü insanın niyet okuduğu oy hesabı yaptığı twittir.

  Bakın, bilale anlatır gibi anlatayım. Sözcüğü görür görmez yorum yapılmasına takıldım. Bizans ülkemiz topraklarında 1000 yıl hüküm sürmüş devletin adı. Osmanlı yıkmış doğru, ama anadolu tarihinin önemli parçası olan bir devlettir. Mesela üzerinde yazısı var diye bizans altınını çöpe atmazsınız. Ama bizans sözcüğünü tek başına yazınca ouuuuu?!?! Sözcükleri, kavramları ve kişileri şeytanlaştırmak, sorgulama ve diyaloğu, iletişimi ortadan kaldırmak demektir. Birbiri ile iletişim kuramayan insanlar ayrıŞır ve düşman haline gelir. Farkında olmayabilirsiniz; ama bu tavırlar ile neye daha yakın olduğunuzu düşünün derim.
  2 -3 ... kelkeshoze
 • polise tokat atan akp gençlik kolları başkanı

  20.
  (bkz: yargılanacaksınız) çukur dizisini izlemiyorum, buna rağmen biliyorum ki dizide bir sahnede kurgu karakter komiser polisi nasıl tokatlar diye ülke ayağa kalktı. Olay gerçek, üstelik daha da aşağılayıcı; siyasi parti üyesi densiz gelmiş polisime darbe indirmiş tısss.. ne biçim bir yer olduk anlamakta günden güne daha da zorlanıyorum.
  -1 ... kelkeshoze
 • muharrem ince nin camide bisiklete binmesi

  15.
  Bu ülkede Berkin Elvan ın fotoşoplu resmi ile adliye basılıp savcı öldürüldü. O nedenle korkmak gerekir, bir yalanı bıkmadan usanmadan defalarca söylediğinizde insanlar inanıyor.

  Evet o kızıl maskeli resim fotoşoplu yavruz..
  1 ... kelkeshoze
 • 135 bin tl lik iftar organizasyonu

  30.
  Gezi direnişi sırasında lüks oteller karşısında yeryüzü sofraları kuran güzel insanlar değil vasıfsız yalakalar devlet yönetiminde görev aldığı için ekonomik sıkıntı içinde olduğumuzu, diplomatik yoklukta olduğumuzu hatırlatan yüzkarası organizasyondur.

  Sadece devlet değil, muhtemelen birkaç ay içinde çeşitli tedbir bahaneleri ile insanları kapı dışarı edecek şirketler bugün zorda oldukları dışa yansımasın diye binlerce tl iftar yemeğine harcıyor kesin. Sizin tuttuğunuz orucu sayıp aldıkları cennette ben olmayayım inşallah.
  ... kelkeshoze
 • hande fırat

  71.
  irem Derici ye benzeyen yandaş sunucu.
  1 -1 ... kelkeshoze
 • seçim öncesi doların artması kimin işine yarar

  7.
  Paralarını dövize çevirip yurtdışına tüyen iş adamlarına yarar. Murat Ülker, Ferit Şahenk, Aydın Doğan benim bildiklerim. Bunlar kimden taraf, kime yandaş?
  1 ... kelkeshoze
 • merkez bankası dolara neden müdahale etmiyor

  20.
  Dolar kuru 4.50 TL dendiğinde her bir dolara karşı merkez Bankası rezervlerinde 4.70 TL olduğunu düşünen kişinin sorduğu sorudur. Halbuki dolar kuru 4.92 TL dendiğinde 1 doları kaç TL ile aldığımızı anlatmaktadır. Merkez bankası kalan rezervi 5.2 TL den piyasaya sürüp borç ödeme zamanı 6 TL den dolar borcunu ödemeye TL si yetmez. Ha, para bassın derseniz dolar kuru kaç TL olur, düşünmeye bile korkuyorum. Yazana kadar kaç defa arttı mübarek!
  ... kelkeshoze
 • dolar 4 80

  15.
  Gezi direnişi zamanı hadi abarttim 20 kuruşluk artış olunca direnişe bağlayıp vatan haini ilan ettiniz ya insanları. Hani ezip geçtiniz ya, orada sonra Soma da sonra her alanda. Ben de diyorum ki, o günlerde insanlar, o paylaşımcı yeni bir kültür oluşturma çabasındaki dünya güzeli gencecik, ayrıştırılan insanlar tamam hadi bildiğiniz gibi yapın diye çabalamayı bıraktı ya.

  Işte eseriniz bu. Bütün yetkiler elinizde iken, gölgenizden korkup her işe el atıp vasıflı aklı çalışan insanlar yerine vasat biatçılarınızı yerleştirip çıktığınız yolda geldiğiniz yer burası. Sakin olup bir arada çözüm aramak yerine kendi kitlenizi konsolide edip toplumun diğer yarısını dışladınız, geleceğiniz yer bu.

  Söyledik anlattık deyince vatan haini ilan edersiniz, ayyuka çıkınca kandırıldık deyip af dilersiniz. Geleceğiniz yer başlıktaki takiyedir işte. Kriz yok evet buhran var. Hadi bir zahmet,her konuda olduğu gibi gelin bunu da toplarlayın.

  Edit: Başlık değişmiş, dolar 4 80 ama kriz yok ifadesine yapılan atıflar var yukarıdaki giride, not etmekte fayda var.
  8 -1 ... kelkeshoze
 • yeni zelanda dan tereyağı ithalatı

  17.
  Tarım Bakanı ucuza bulamadığı için ithal edilmiş olabilir. Yukarıda yeni yeni tüketilmeye başlandığını söyleyen akıllılar var, yapmayın ne olur.

  Çok Özet anlatacağım ama değinmek istediğim noktayı ifade eder. Tarımla geçinen köylülere süttozu yedirip sütten margarin yedirip tereyağından uzaklaştırmışlar zamanında. Köydekilerin çocukları, çiftçiliği ihya edecekleri yerde şehirlere yerleşmiş. Çiftçilik modernleşemediği için de gelişmemiş. Dönüp dolaşıp geleceği yer de bu olur işte, bir sonraki adımda yoğurtda ithal ederiz.
  2 ... kelkeshoze
 • fetö nün siyasi ayağı

  55.
  Bu değilse nedir?

  https://youtu.be/M56txq4lO8E

  Not: Bununla kalmayacak elbet.
  ... kelkeshoze
 • 19 mayıs konuşmasında atatürk demeyen tbmm başkanı

  25.
  Kıble olarak ABD filosuna dönüp namaz kılan, CIA beslemeleri meclisi bombaladığında ödü bokuna karışan, ondan bir hafta sonra delikanlı kesilen zavallıdır aynı zamanda.

  Paralarımızla peşin alıp emekliliğin için garajda yatırdığınız lüks otomobil... Seviyenize inmiyorum arkasını da getirmeyeceğim.
  ... kelkeshoze
 • mustafa kemal seyahat etti diye bayram ilan etmek

  17.
  Ağlaya ağlaya her bir tarafına hükmedecek güce geldikleri ülkeyi yönetemeyince başa saran yobaz düşüncesi. Seyahat değil koçum devrim diyeceksin ona. Bayram hem de gençlik Bayramı, orada kurucu irade vardı, nenesinin çarşafına kendini kundaklayıp bedelliye çürüğe ayrılan, askerden kaçmak için kümeste ahırda saklanan değil, çatır çatır savaşarak özgürlüğünü kocaman devletlerden söküp alan bir neslin hatırasıdır. Akıllı olun ve en azından saygı duyun.
  ... kelkeshoze
 • yeni şeyler getiriyorum