• valley of the damned

  ?.
  "bizden başkası çalıp söylemesin" düşüncesiyle yapılmış şarkıdır, süper gazdır; şarkı içinde dijital efekt yoktur. (bkz: insan değil)
  ... kelkeshoze
 • türk halkının sinema anlayışı

  13.
  türk halkının türk halkından memnuniyetsizliğinin göstergesi olan başlıktır. tüm halkımız sinemadan sanattan anlamazdır, bir hollywood anlardır da, bizde bir terslik vardır, nedense iyi film yapamayızdır.
  Öncelikle, Türk halkının ağır biçimde maruz kaldığı popüler kültür etmenleri ile ilgili şu sözlükte ne kadar fazla başlık açıldığına bir bakın. Olumlu veya olumsuz bu insanlardan bahsedilen her dakika onların ekmeğine yağ sürüp, tanıtım ve büyümelerine destek oluyoruz. Farkında değil misiniz?
  Yeşilçam dedikçe utanıyor gibisiniz. Her birimiz, bizden öncekiler o filmlerle büyüdüler. Oradaki güzellikleri göremiyor musunuz? Cüneyt Arkın tarzı filmler matrix'ten, görevimiz tehlike'den, dikey limit'ten çok da mantıksız değiller. Kemal Sunal filmlerinin önemli bir kısmı tüm yabancı filmlerden komikler, çünkü bizim kültürümüzü taşıyorlar, sadece biz gülebiliriz, yabancı insanlar anlayamazlar. Farkında değil misiniz?
  Bir sürü Hollywood starı ve yönetmenine imrenerek bakıyorsunuzdur. Şener Şen gibi bir karakter oyuncusuna, Şerif Gören (bkz: Yol), Yavuz Turgul (bkz: Muhsin Bey) gibi usta yönetmenlere sahibiz. Popüler kültüre dayanmak zorunda kalan genç komedyenlere, oyunculara sahibiz. Farkında değil misiniz?
  Bu halkı uyutan rantçılar var, bu doğrudur. Ama Türk halkı aptal da değildir; eğer insanlar sinema kavramından ve düzgün filmlerden, iyi yönetmenlerden bihaber ise, bunun sorumlusu olarak sadece medya denen canavarı göremezsiniz. Etrafımızı bilinçlendirmedikçe bahsettiğiniz salaklar ordusu da ekranlarda at koşturmaya devam edecektir. Farkında değil misiniz?
  1 -1 ... kelkeshoze
 • yuksek lisansa vakit kaybi demek

  12.
  yüksek lisans yapmaktan yapmaya farklılık gösterir. Bu farklılığı, farklı okullarda aynı bölümü okuyandan tutun, aynı sıraları paylaşan farklı insanlar arasında da görebilirsiniz. Sonuçta sınavlardan geçmek, yüksek not almak marifet değildir. Ders gördüğü sınıftan çıktığı anda kafasında yeni ışıklar yanan, konuları araştırma isteği duyan ve bu isteğinin peşinden koşan insan yüksek lisansı yapmıştır. Diğerininki ancak diploma olarak kalacaktır zaten.
  O yüzden denebilir ki; aklı kalmayacak olan, sırf CV doldurmak için yüksek lisans yapmak isteyenler bir an önce iş hayatına atılsalar daha iyi yaparlar, onlar için bu iş vakit kaybıdır. Aklı kalacak olanlar, kendisini bir konuda gerçekten geliştirmek isteyen ve bu konuda rehberlik bekleyenler; istedikleri bölümün peşinden koştursunlar ama iş hayatına atılmalarını geciktirmeyi, kafayı yemeyi, lisanstaki ödev ve sınav koşuşturmasının beterini görmeyi göze alsınlar.
  Tez aşamasına gelmiş bir yüksek lisans öğrencisi* olarak konuyu takipçilere diyeceğim budur.
  ayrıca (bkz: Yüksek lisans yapmanın dezavantajları)
  1 ... kelkeshoze
 • otobuslerdeki cep telefonu yasagi

  8.
  iett otobüslerinde, uyarının altındaki kardiyoloji merkezi bölümünü algılayabilecek herkesin karşı çıkacağı yasaktır.
  1 ... kelkeshoze
 • judas priest turkiye ye gelsin kampanyasi

  ?.
  "judas mı nerde, ne zaman?" dedirten; ne gerekirse yapılası kampanyadır. Ne varsa eskilerde vardır, hepsi gelsinlerdir.
  (bkz: iron maiden)
  (bkz: rainbow)*
  Ayrıca (bkz: metalcinin gaza gelmesi) (bkz: suyunu da istemek)
  1 ... kelkeshoze
 • ruhun gemisi

  10.
  yeni bir hacettepe olayı yaratayım diye mp3'lerini* dört bir tarafa sızdırdığım, umut vaad eden grup.
  2 kere de grupla takılmışlığım vardır ki (bkz: featuring kelkeshoze), kısadır, özdür, candır.
  ... kelkeshoze
 • çocukken hayal edilen tanrı şekli

  23.
  ağababamın kocamanının bir sandalyede, gökyüzünde oturan hali. Gördüğüm herşeyden büyük olacağını düşündüğüm için ebatlarını kestiremiyordum, dolayısıyla oyun oynar gibi gözümde canlandırmaya çalışıyordum.
  1 ... kelkeshoze
 • hic anlasilamamis sarki sozleri

  1.
  Yorumcusuna göre değişebilen ufak nüanslardır. Doğru olanları yıldızda saklıdır.
  tamirci çırağı-Cem Karaca
  Arkası puslu/kuşlu aynamda taradım saçlarımı*

  Dağlar Dağlar-Barış Manço
  Kuşlar ötmez/uçmaz güller soldu*

  Sarışınım-Sezen Aksu
  Gel sana aşığım/alışığım gel*
  2 ... kelkeshoze
 • en asagilik irkci soylem

  5.
  (bkz: senin deden sabundu)
  2 ... kelkeshoze
 • patlaksozluk com

  11.
  sol taraftaki başlıkları okuyan kitleye hitap edecek olan sözlüktür. Bilgi amaçlı başvurulmayacağı kesindir, doğru veriler toplanıp bir araya getirilerek doğruya ulaşılabilir ama yalanların tersini toplayıp bir araya getirirsek curcuna halini alacaklardır.
  Bir de anlık yorumlarda ne olur bilemiyorum, bir Tv programı ile ilgili olan biteni veya maçları sözlükten takip edenleri ne gibi patlaklar bekler düşünmek bile istemiyorum.
  TV yayınlarında başarıya ulaşmamış bu format (bkz: şok) (bkz: doksan orhan) bakalım internette nasıl karşılanacaktır.
  ... kelkeshoze
 • insan değil

  ?.
  iki anlamda kullanılabilir. Birincisi insani değerler dışında davranan ve bu davranışlarıyla insan olduğu konusunda şüphe yaratanlar içindir.**

  Diğeri de, belli bir konuda insanüstü yeteneğe veya beceriye sahip olan ve bu haliyle insan olduğu konusunda şüphe yaratanlar içindir.
  (bkz: ronnie james dio)
  (bkz: Steve Morse)
  (bkz: dennis chambers)
  (bkz: Bruce Dickinson)
  (bkz: Ian Gillan)
  Tonlama farkı ile bu ifade iki ayrı anlamda da kullanılabilir, ama dikkat etmek gereklidir.*
  3 -1 ... kelkeshoze
 • sometimes i feel like screaming

  1.
  Saygı duruşunda dinlenilesi şarkıdır. Konser performansını izlerken sahnedeki şarkıyı icra eden o devlerden* birisi olma isteğini körükleyen şarkıdır. Bıkmak için özellikle uğraşılması gerken şarkıdır.

  -Abi, Purpendicular albümünde şöyle sert ve hareketli bir şarkı söylesene bana?
  -Sometimes I Feel Like Screaming!!?
  -Yuh, allah cezanı vermesin! Başka diyorum başka, hareketli diyorum.

  Şarkının ismi çok uzundur ve nedense kimse ismini telaffuz ederken kısaltmaz. Türkçeye Bazen Bağırasım Gelir diye çevrilebilir.
  Şarkı tüm grubun ortak bir eseridir ve her seferinde özenle ve ciddiyetle çalar bir görüntüleri vardır. Şarkının en değerli oyuncusu* için (bkz: Steve Morse)
  1 ... kelkeshoze
 • tiziano ferro

  3.
  sesi arkadaki ritmin önünde ve çok seri söylediği için, şarkılarının hipnotize özelliği olduğunu düşündüğüm, Tayfun Duygulu'nun italyan versiyonu zat.
  Ayrıca ismini ezberleyemeyip sadece gördüğümde hazırladığım ender insanlardandır kendisi.
  1 ... kelkeshoze
 • tek cümlelik aşk tanımlamaları

  363.
  Karşı yönden beşinci vitese takmış gelen bir arabaya uçan kafa atmayı istemek gibidir.
  2 ... kelkeshoze
 • ahmet kaya

  67.
  Siyasi kimliği ile kitleleri peşine takmış, şarkılarıyla coşan ağlayan bir nesil yaratmakta iken, gerçek rengini* göstermesiyle hayal kırıklığı yaşatmış sanatçı. O günden beri şarkılarını söylemek, dinlemek istemem.
  Kasetleri bir rafımda tozlanmakta, ne atabildim ne de dinleyebildim. (bkz: Hayal kırıklığı) Yine de güçlü yorumu ve bestekarlığı ile adından çok bahsedilecektir; umarım gün gelir de siyasi kimliğinden arınmış bir halk ozanı olarak (saygınlık mertebesine ancak bu şekilde ulaşabileceği için) çocuklarımca bilinir ve sevilir.
  4 -1 ... kelkeshoze
 • yanlışlıkla ayakla bilgisayara reset atmak

  3.
  1)ofiste tekerlekli sandalye üzerinde kısa mesafe gezintileri yaparken düğmeye çarpması
  2)kasanın arka tarafı yakınına adım atan başka birinin elektrik kablosuna dokunması
  şekillerinde cereyan eden olay. Sık başına gelenlere çözüm için (bkz: dizüstü bilgisayar)
  ... kelkeshoze
 • 27 agustos 2006 sakaryaspor fenerbahce maci

  24.
  insanların hangi gözleriyle izlediğini merak ettiğim maçtır. Fenerbahçeliler şunu anlasınlardır:
  -Rezil olmuşlardır, net pozisyonları hiç yoktur, gol olabilecek pozisyonları tribünlere şutlamışlardır.
  -Sakaryaspor gibi teknik eksiği, yıldız oyuncusu olmayan bir takım karşısında, gencecik 2 Güney Amerikalı tarafından madara edilmişlerdir.
  -Sakaryaspor, muhteşem değil, hatta iyi değildir; ama FB bu maçta kötü kere kötüdür.
  -Maçlar söke söke oynayarak alınır, top oynamadan; oynayamadan hiç bir maç ofsayt-penaltı kararlarıyla dönmez, dönemez. Kötü oynayan takım her maçını kazanamaz.
  3 -2 ... kelkeshoze
 • sakaryaspor

  18.
  Memleketim takımıdır. Türkiye'deki en renkli ve coşkulu taraftar gruplarından birine (bkz: tatangalar) ve coşkulu seyircilere sahiplerdir. Sakarya Cumhuriyeti kavramının yansımasıdır, Adapazarı insanının toprağına olan aşkını, güzel coşkusunu bu takım üzerinde görebilmek mümkündür.
  Sakaryaspor, bana göre Türkiye'nin son 3 kuşağın en büyük futbolcularının*** da takımıdır. Depremde dağılan, otobüs kazasında telef olan takım, en geç 6 aya tekrar toparlanır ve en berbat hali 1. lig play-off'larına oynayan yeni bir takım ortaya çıkar. Burada en büyük pay, arkasındaki seyirci desteğidir. Zaten 4 büyüklerden sonra en fazla tribün geliri olan takım da Sakaryaspor'dur.
  1988 yılında Türkiye Kupası'nı kazanmış, sonraki yıl da Avrupa'da oynamış; hatta tur bile geçmiştir. Takım kültürü itibariyle tam bir turnuva takımıdır; asansör takım hüviyetinden sıyrılıp da tsl'de kalıcı olursa yüz akımız olacaklardır; artık da olsunlardır.
  1 ... kelkeshoze
 • kim bilir

  4.
  çok fazlaca kulak aşinalığımolan muhtemelen birçok yorumcunun söylediği şarkıdır. En çok bildiğim iki yorum Kibariye ve Müjdat Gezen'indir. Daha derinlerde belki birileri bu şarkıyı dillendirmiştir, kimbilir...
  ... kelkeshoze
 • kuba ya gidelim fidel i opelim zirvesi

  2.
  sözlükte gördüğüm zirveler yalan oluyor benzeri başlığın doğruluğunu teyid eder nitelikte bir meydan okumadır, yerse der gibidir ancak bir deli çıkıp da "gidelim!" derse konuyu açan kişinin tavrını merak ettiğim mevzudur.
  belki de idealistliği kıskanılacak bir çağrıdır, kimbilir...
  ... kelkeshoze
 • yeni şeyler getiriyorum