• kubilay aniti

  1.
  izmir menemen'de, tamamı askeriyenin kontrolünde bir tepenin etrafa en hakim yerine kurulmuş anıttır.

  kubilay aniti

  Menemen Olayı'nda şehit edilmiş Asteğmen Kubilay, kır bekçisi Hasan ve mahalle bekçisi Şevki'nin anılarını ebedileştirmek maksadıyla, Cumhuriyet gazetesi ve daha ziyade gazete yazarı Nadir Nadi'nin girişimleriyle bir anıt yapımı için yurt çapında bir yardım kampanyası başlatılmıştır. Kampanya büyük ilgi görmüş ve oluşturulan fonda anıt yapımı için gereken para kısa zaman içinde toplanmıştır.
  O dönemki meclis başkanı Kazım Özalp Paşa tarafından bir anıt komisyonu toplanarak, proje yarışması düzenlenmiştir. Yarışmada, heykeltraş Ratip Aşir'in projesi birinci seçilmiştir.
  Anıtın yapımına 1934 yılında başlanıp 1 yıl içinde tamamlanmıştır.
  Anıt, birbirine kenetlenerek yükselen 3 adet pembe renkli granit sütundan oluşmaktadır. Ortadaki uzun sütun Kubilay'ı, sağdaki ve soldaki sütunlar Bekçi Hasan ve Şevki Bey'leri temsil etmektedir. Anıtın ön yüzünde şehitlerimizin adları, adların altında memleketleri, doğum ve ölüm yılları yazmaktadır. Bu yazıların üstünde Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin bir bölümü yazar. Üst planda ise, elinde mızrağı olan, ufka bakan ve antik yunan heykellerini çağrıştıran tunçtan bir heykel yer almaktadır.
  Bu anıt şunu sembolize etmektedir: Üç şehidimizin açtığı yolda, Türk gençliği her seferinde irticanın karşısında duracak; irticaya karşı daima güçlü ve mücadele halinde kuşaklar boyunca saf tutacaktır.
  Anıtın arka yüzünde kabartma harflerle "inandılar, döğüştüler, öldüler." ve "Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz." sözleri yer alır. Bu yüzlere paralel diğer yüzlerde 1934 tarihi ve Ratip Aşir'in ismi yer alır.
  Anıtın iki tarafından merdiven iner. Çevresi ağaçlandırılmış ve çimenlik alanlarla yeşillendirilmiştir. Taşlı bir yol anıt çevresinde dolaşır, düz devam ederek, Menemen Garnizon Şehitliği ve Şehitler Korusu'nun ortasından düz devam ederek Nizamiye kapısına kadar devam eder. Yolun kenarları çam ağaçlarıyla kaplıdır. Anıta karşıdan bakıldığında, solunda da büyük bir çimenlik alan vardır. Anıtın önünde de törenler için yapılmış 30-40 kişilik bir tribün yer alır.
  Anıt her gün saat 08.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Araba park yeri vardır, askeri nizamiye olduğundan sıkı kontrolden geçirilen araçlar içeri alınmaktadır. Belirttiğim saatler arasında görevli askerler tarafından rehberlik hizmeti verilmektedir.
  Yolu düşen herkese tavsiyem, mutlaka ziyaret ediniz.
  Anıtı şekil itibariyle ilgisiz ve/veya kötü bulanlar da olmuştur. Terhis olduğum günün akşamı tepeden inerken, sabahında da Menemen'den ayrılırken bakmaya doyamadığım anıttır. Özeldir, benimsenilendir, uğrunda ter akıtılandır.**
  (bkz: ne yapsam az gelir)
  Her şeye rağmen muhteşemdir; daha muhteşem, daha yüce olması dileğimdir.
  2 ... kelkeshoze
 • daraltan sarkilar

  1.
  fol yok yumurta yokken, kulağınıza geldiği anda, sizi bunaltan, daraltan, hezeyanlara sürükleyen şarkılardır. bu konudaki hissiyatlar göreceli olmakla beraber, bir şarkının insanı gereğinden fazla derine çekip daraltması bence kabul edilemez ve gereksizdir. bu sebeple, daraltıcı özellikteki şarkıların çalınma sıklığının ve adedinin sağlıklı kontrolü gerekir.
  (bkz: my dying bride)
  (bkz: radiohead)
  (bkz: pink floyd)
  (bkz: babazula)

  (bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
  1 ... kelkeshoze
 • şeyh bedrettin destanı

  9.
  cem karaca şarkısıdır. numunelik bir kere bile bedrettin lafı geçmeyen şarkıda "sıcaktııı, sıcaaaaaak" diye devam eden bir nakarat vardır ki; hava sıcaklığının tavan yaptığı dönemlerde dinlenmesi sakıncalıdır. insanları buhrana ve sinire sevk ederdir.
  Diğer daraltan cem karaca şarkıları için:
  (bkz: ceviz ağacı)
  (bkz: safinaz)
  1 -2 ... kelkeshoze
 • kıyamet günü gazete manşetleri

  87.
  zebaniler de türkmüş!
  8 ... kelkeshoze
 • google da kendi adini soyadini aratan insan

  11.
  master yaptığı okulunun kazananlar listesinde ve lisesinin medyatik mezunlarıyla aynı yerde anılmak hoşuna gitmişken; adaşı olan bir moronun *bir habere yaptığı yorumla dumura uğrayan insana dönüşen insandır.**
  ... kelkeshoze
 • kadindan iltifat alan erkek

  4.
  yakın çevresinin iltifat eden kadına yazması konusunda fişekleyeceği erkektir.

  -bana hatun "senin gibi gitar çalmasını bilen, yakışıklı bi adamın bu şirkette ne işi var?" dedi.
  -ohaaa, kim olm bu kız, güzel mi? yazıl hemen.
  -haydaa...
  2 ... kelkeshoze
 • öğrenci öğretmen diyalogları

  204.
  -şimdi de cumhuriyet dönemi edebiyatçılarından...
  -hocam beş dakikamız kaldı.
  -beş dakkada beşiktaş.

  (bkz: yaşar akalın)*
  (bkz: kadıköy anadolu)
  1 ... kelkeshoze
 • yaşadım ordan biliyorum

  5.
  bilmiş bir şekilde, subjektif ve sonuçları çeşitli olaylar karşısında tavsiye verirken, örneklerimin arkasından söylense, anlamı tamamlayacak cümledir. Tabii, yaşananlara mutlak doğru olarak bakmak da, bireyi paradigmalara boğar ki, bu durum tehlikelidir; hayat da çok boyutludur.*
  ... kelkeshoze
 • gozun sevgiliden baskasini gormemesi

  ?.
  deyim değil de, eylem haline geldiğinde "biraz da etrafına bak." diye uyarılmaya neden olabilecek durumdur.*
  ... kelkeshoze
 • dancing in the moonlight

  38.
  Bu entry'i girdiğim dakikalarda üniversite yaşantısında normal süresini tamamlamış yazardır. uzatmaları oynama ihtimali var olsa da, ki umarım gerek kalmaz, büyük yükü üzerinden atmıştır. eminim ki, kendisini diplomayı almak kesmeyecek; dört bir koldan kişisel gelişim ve azimli çalışmayla parlak bir kariyer yapacaktır.**
  2 ... kelkeshoze
 • erkekler ağlamaz

  57.
  yanlış önermedir. özellikle de erkeğin:
  -herşey üzerine geldiğini hissettiğinde,
  -elinde tutması gerektiğini düşündüğü birşeyi göz göre göre kaybettiğinde,
  -istenmeyen bir sonuca gittiğini gördüğü olayı değiştirmeye gücü yetmediğini gördüğünde,
  -gururu incindiğinde,
  -paradigmalarının yanlışlığını gördüğünde,
  -bazı konularda yalnız kaldığını; hayatının ilerleyen dönemlerinde bu konuların katlanacağını anladığında, ağlar. hatta (bkz: hüngür hüngür ağlamak)
  1 ... kelkeshoze
 • glokalizasyon

  2.
  Global ölçekli şirketlerin, uluslararası piyasada tutunabilme adına, pazarlandığı ülkenin kültürüne özgü reklamlarla, ürününü o kültüre adapte ettiğinin; hatta ürünün o ülke kültürünün bir parçası haline geldiği mesajını veren pazarlama stratejisidir. Son yıllarda ülkemizde sıkça görmekteyizdir, hayrolsundur.**
  ... kelkeshoze
 • yeterdir

  ?.
  Yeter, yeterlidir sözcükleri yerine kullandığım, dilbilgisi kurallarına aykırı sözcüktür*. "Resmi jargon kullanır gibi yapıyorum, aslında ben de halkın çocuğuyum, üzerimdeki frak şekil korumak içindir, beni esir alamaz." tavrını yansıtmak için özellikle entry'lere serpiştirilir.
  1 ... kelkeshoze
 • tayfun talipoğlu

  9.
  Önceleri muhabirdi, Ali Kırca haberleriyle medyatik muhabir oldu. Sonra program yapmaya başladı, şiirlerini sevenler vardı ama bu adamda iyi gelmeyen birşeyler vardı. Sonra haberleri bırakıp yollara düştü; kendisi diyar diyar, programı kanal kanal dolaştı. Bir ara ismi önemli bir mevkii* için geçti. Şarkı söylediğine de tanık olunmuş, komedyenlere** malzame olmuştur.
  En sonunda kendisi kapitalist şirketlerin devanalarından birinin* reklamına çıkmış, yıllardır ne kadar çalıştığı tartışılır bir pazarlama stratejisine (bkz: glokalizasyon) malzeme olmuştur. Yeterdir, teşhis konulmuş, bu adamdaki rahatsızlık verici tavır keşfedilmiştir. (bkz: samimiyetsizlik)
  -1 ... kelkeshoze
 • sehit mektuplari

  3.
  Yozgat'ın Sorgun kazasının Karayakup köyünden cepheye gelen Murat , bölükteki tıbbiye öğrencilerinden Şükrü'ye bir mektup yazdırır :

  "Anacığım kardeşlerimi askere gönderirken başına kına koyma...Zabit efendi bana sordu cevap veremedim.Kardeşlerim de cevap veremeyip mahcup olmasınlar"

  Bir müddet sonra Murat'ın anasından cevabi mektup yetişir :

  "Ey oğlum , gözümün nuru Murat'ım ! Zabit efendiye selam söyle...Biz kurbanlık koçları kınalar öyle kurban ederiz.Sen dört kardeşin arasında kurbansın.Sen ismail'sin(as).Sen orada şehit olacaksın inşallah.Kurbanlık koçlar nasıl kınalanırsa , ben de onun için senin saçını kınalayıp gönderdim."

  Ve mektup Çanakkale'de Murat'a ulaştığında , Murat'ın kınalı başı çoktan Allah'ına kurban gitmiştir bile...

  http://www.canakkaleonlin...ilmez/askermektuplari.htm den alıntıdır. Çanakkale Savaşı cephesinden, 15 yaşında şehit olan Kınalı kuzu'nun mektubudur.
  fon müziği için (bkz: ey onbeşli)
  Ayrıca (bkz: askerdeyken efkarlandıran şeyler)
  1 ... kelkeshoze
 • iyilik yap iyilik bul

  13.
  her zaman doğru olmayan önermedir. Şöyle ki, iyilik yapan* kişinin iyilik algısıyla, iyilik yapılan kişinin iyilik algısının benzer olması gerekir. Bir de şöyle bir mesele vardır; iyiliklerin toplamı daha çok iyilik etmeyebilir, eylemlerin çelişikliği veya algılar nedeniyle, bu toplamın sonucu nötr veya kötülük de çıkabilir. Bunu da bu şekilde algılayan karşı taraf, iyilik dışında birçok şey buldurabilir.**
  ... kelkeshoze
 • metal muzikle huzur bulan adam

  2.
  gündelik yaşantısında metal müzik dinleyip de, dinlemeye hasret bırakılan adamdır.
  (bkz: pop müzik dinleyen kardeş)
  (bkz: tsm dinleyen ev halkı)
  (bkz: askerde arabesk dinlemek zorunluluğu)

  Durumun vehametini, bu durumlardayken hakikaten huzur verebilen bir iki şarkıyla da örneklemek gerekmektedir kanımca:
  (bkz: south of heaven)
  (bkz: nightmare)*
  (bkz: shoot em down)
  (bkz: i can)*
  (bkz: slow down)*
  1 ... kelkeshoze
 • askerde gunluk tutmak

  1.
  Askerde yaşananları ölümsüzleştirme yoludur. Başka hiçbir şekilde oradaki psikolojiyi yansıtamayacağını düşünerek yapılan eylemdir. Askerdeyken bile, geriye dönüp okumak iyidir.
  Maalesef bazı birliklerde yasaklanmıştır. isimlerin günlükte verilmemesi tercih sebebidir, komutanlar tarafından görülürse istihbarat* şüphesiyle karıştırılabilir.
  Ayrıca akşamı etmek için de iyi bir nedendir, iyi de vakit geçirme yoludur. Amaçsız kalanlara birebirdir, her askere tavsiye edilir.*
  3 ... kelkeshoze
 • askerlikte ilk gece

  22.
  üst değiştirilir, dolaba tıkılır, gazete okunur, muhabbet edilir, günlük yazılır* nispeten keyiflidir; ta ki kafanızı yastığa koyup gözlerinizi tavana diktiğinizde "Nerdeyim ben ya?" benzeri bir nida ile silkinene kadar. Şanssız iseniz, ya kabus görür, veya uykusuz kalırsınız. Şanslıysanız eğer, gün ağarırken ve uyanıkken kabus görebildiğinizi farkedersiniz.
  2 ... kelkeshoze
 • avm

  2.
  AlışVeriş Merkezi demektir. insanlara bir kerede hem alışveriş, hem sosyal aktivite, hem yeme içme; genel olarak barınma hizmeti veren alanlardır. Son yıllarda mantar gibi dört bir yanda bitiyor olması, insanların evlerinden dışarı çıkması için bahane midir, yoksa normalde sokakta dolaşacak insanları hapseden bir yapı mıdır tartışılabilir tabii. insanın bu yapılarda sosyalleşmekten ziyade kalıplaşıp, belli bir yere hapsolduğunu düşünmek de korkutucudur.
  Her şeye rağmen, atmosferi farklıdır, belirli süre teneffüs edilmezse özlenir.*
  2 ... kelkeshoze
 • yeni şeyler getiriyorum