• içtima

  5.
  toplanma anlamına gelir. askerlikte toplanma veya yoklama sözcükleri yerine bu sözcüğün kullanılma sebebi, içtima kavramının içinde insanların toplanması yanında eziyet, işkence, rütbelinin dört işlem yapamaması ve baı askerlerin vurdumduymazlığının da bu süreç içinde yer alması olsa gerek.
  1 ... kelkeshoze
 • rammstein

  53.
  Hiç de karşılaşmayı beklemediğim bir filmde (bkz: Lost Highway), filmin sonuna doğru arkada çalan şarkıya "Al işte aynı Rammstein" dedikten sonra şarkı içinde grup ismi geçince onlar olduğundan emin olduğum grup.
  Başka gruplardan ayırabilecek kadar şarkılarını bilmek yeterlidir. Sonra arkaya bakmadan kaçmakta fayda vardır.*
  1 ... kelkeshoze
 • tüpçü

  5.
  Beşiktaş başkanlığı yapmıştı bir zamanlar demekten haz duyacağım, artık dinlensin, en azından şirketine dönsün de bulunduğu organizasyonun etki alanı* beni içine almasın dediğim zavallıya takılan lakaptır. normalde tüpçüler; ev kadınlarıyla yaşadıkları ilişkilerle mimlenmiştir ki; bu adam koca bir topluluğun duygularına ihanet etmiştir.(#173811)
  1 ... kelkeshoze
 • 11 kasım 2006 beşiktaş sivasspor maçı

  57.
  bize ne oldu böyle? sorusunu sorduğum maçtır. Yok, türk futbolu, türk takımları daha iyiye gitse içim yanmayacak ama; gitmiyor gidemiyor işte. yenildiği takım şapkadan değil tavşan, pire bile çıkartamıyor iken; koca takımın düştüğü duruma bir bakın allah aşına. Üstündeki takım puan kaybetmiş, uğraş da bir hafta puan farkını kapat; ama yok, olmuyor, olamıyorsa burada sistematik bir hata vardır. 3 sene önce takımın başına geldiğinde ne işi bunların burada dediğim yönetimsi tüpçü ve efratı artık gitsin allahaşkına. gidin kendi liginizi krurup onu berbat edin; milyonlarca takipçisi olan kurum, takım ve organizasyonların yakasından düşün artık. gidin!
  ... kelkeshoze
 • vatan şaşmaz

  6.
  james bond türkiye şubesidir. göründüğü kadar denyo olmamakla birlikte; denyo gözükmek onun piyasada barınma nedenidir. Boyu 1.80 civarıdır, fidan gibi de değildir, ortalamadır.
  8 ... kelkeshoze
 • korku filminde maskesiz oynayabilecek insan

  39.
  Suna Selen , Aliye dizisindeki Ayşe (bkz: hastanede uyanma sahnesi).
  Anket haline çevirmeden anlatımlı gitsem daha iyi olacak gibi; bakışları ve vücut hareketleri, insanı irrite edecek kadar tuhaf ve ürkünç olan kişiler diyebilirim. Ağır hareketler, bir yere boş ve hüzünlü mü mutlu mu anlaşılmayan bir şekilde bakmak, akli veya fiziki olarak rahatsız görünmesine rağmen sağlıklıymış gibi hareket eden insanlar da beni çok korkutur.
  ... kelkeshoze
 • al bundy

  16.
  Diziyi* izleyen herkesin belleğinde yer eden yegane karakterdir. Bakışları, hareketleri ve tavırları zaten hiç birşey yapmasa gülmekten yerlere yatırır. Bu karakterin bu kadar sevilmesinin nedeni, söylemek isteyip söylenilmeyeni söylemesi, rutinden gelen bıkkınlığı dışa vurması ve değer yüklediği ama etrafındakiler için anlam ifade etmeyen konularda idealistliğini bozmamasıdır.
  Al'in çok sıkı felsefik veya üzerine düşünülebilecek tavırları ve diyalogları vardır, büyük beklentilerden hiç de imrenilmeyecek bir hayata inen biri olması bunun nedeni olarak görülebilir. Ama aslında o istediği hayatı yaşamaktadır, bazı bölümlerde bir süreliğine hep özendiği adamlar gibi yaşama şansı olmuş, ama o normal hayatına dönmüştür.
  Bunun yanında Al, aslında çok düşünceli ve fedakar bir baba ve ev reisidir. Ailesinin maddiyatçı bireylerden ibaret olması onun dezavantajıdır. O, herşeye rağmen ailenin en kalbi temiz üyesidir. Belki de bu samimiyet onu seyirciye sevdiren faktördür.
  Ayrıca (bkz: ed o neill)
  2 ... kelkeshoze
 • jump on the tiger

  ?.
  Holy Diver şarkısının en dikkat çekici dizesidir. Grup halinde şarkı çalınırken solistin unutmadığı, söylenirken göz göze gelinen grup* üyesinin efekt niyetine en azından kaş göz atlattığı bölümdür.
  Ayrıca (bkz: Kaplanlı tişört ile stüdyoya giren solo gitarist)
  ... kelkeshoze
 • servet ile shevchenko

  1.
  türkiye-ukrayna maçını tribünde izleyip, sheva'nın servet* ile karşı karşıya geldiği tüm pozisyonlarda servet'i rezil ettiğini görmüştüm. servet bu maçta birebir pozisyonda iken içimden "Sakın hata yapmasın" diye geçirdiğim anda kendi kendine düşmüştür. Sheva ceza sahasına girerken "sheva hayatının hangi döneminde bu pozisyonu kaçırmıştır" diye aklımdan geçirirken simültane olarak golü görmek zaten zamanında beni yıkmış iken; geçen yıl yine fenerbahçe stadında karşılaşmalarını görünce "eyvah!" dediğim olaydır.sheva tahminimi boş çıkarmayıp dört gol atmış, servet de tahminimi boşa çıkarmamak istercesine birebirde yine kendi kendine takılıp düşmüş, her ikili mücadeleyi kaybetmiştir.
  ... kelkeshoze
 • erkeklerin kadınlar hakkında bildikleri

  1.
  600-700 sayfalık beyaz, kurdelalı bir kitaptır. Ticari bir başarıdır, kimin yazdığını hatırlamamakla birlikte, akıcı ve net anlaşılabilir şu mesajı içermektedir: ...
  Kitabın sayfaları bomboştur, hiçbir şey yazmaz. Neyse ki arkadaşımdan ödünç alıp okumuş olduğum için faturası ağır gelmemiştir, ucuz atlatılmıştır.
  Detaylar için:
  http://www.amazon.com/Eve...70311?ie=UTF8&s=books
  1 -1 ... kelkeshoze
 • sevgilisi yanındayken başka kızlara bakan erkek

  7.
  Olmamaya çalıştığımda kız arkadaşımdan* "Niye etrafına bakmıyorsun?" diye zılgıt yediğim erkek modelidir. işin kötüsü romantizm ve bağlılık gösterilerime bile inanmamıştı.
  (bkz: Erkeklerin Kadınlar Hakkında Bildikleri)
  ... kelkeshoze
 • hakan şükür

  86.
  Türk futbol tarihinin en büyük futbolcusudur. Sebepleri şunlardır:
  -Onun kadar resmi maça çıkan futbolcu azdır.
  -Onun kadar gol atmış futbolcu azdır.
  -Onun kadar konuşulmuş, ne yapsa gündem olmuş futbolcu azdır.
  -Onun kadar çok ve farklı kupa görmüş futbolcu azdır.
  -Onun kadar kendini oynattıran futbolcu azdır.
  -Onun kadar istikrarlı 90 dakika oynayan futbolcu azdır.
  -Gençliğinden itibaren kendisiyle kıyaslanan 3 kuşak futbolcu eskitmiş olup, hala oynamaması eksiklik kabul edilmektedir. Hala da alternatifi yoktur.
  Futbol dışı birçok saçma işle gündeme gelmek ve onlarla anılmak, kendi ahmaklığı ve karaktersizliği tabii. Bunun yanında göz göre göre taktiğe kurban gittiği, rezilleri oynadığı dönemde* ısrarla oynatıldığı olmuştur; ama hala Hakan Şükür' dür, her döneminde de ismi onun önüne geçen bir Türk futbolcusu olmamıştır.
  3 ... kelkeshoze
 • düğün salonu

  4.
  içinden sıyrılarak kendi düğünümü nasıl yapabileceğimin düşüncesinde olduğum yerdir. rutin sıkıcıdır; pasta, gazoz, gürültü; insan bir kere evlenecekse bu olay sıkıcı veya rutin olmamalıdır. Tüm düğün salonları aynı manzaralarla dolu gibidir; son dönemlerde bir de gazino-pavyon artıkları düğünlerde sahne almaya başlamıştır, fenadır.
  ... kelkeshoze
 • ilk bulusmaya tiras olmadan giden erkek

  14.
  ayna başında kısa bir tereddütten sonra, traş olmaya üşenen erkek modelidir. Demekki ya buluşulacak hatun öylesine bir çabadır; ya da arkadaş safi maldır.
  1 ... kelkeshoze
 • mallık

  1.
  mal olma durumudur. Mallık, bir olay karşısında, kişinin olağanın dışında malca bir tepki vereceğinin farkında olmasına rağmen, o tepkiyi vermekten kaçınmamasıdır. Dolayısıyla, mallık bir tutumdur; bir duruştur. Standart kriterlere göre yanlış olan bir davranışı, diğer insanlar ve kendi değer yargılarına aykırı görünse bile yapmaktır. Ki; aykırılık sadece objektiftir, mal kişinin aykırılığı kural ve dogmalardır; mal kendi ile çelişmez, mal olduğu müddetçe mallık yapmaya devam eder.
  Mal kişi, mal olmaktan gocunmaz. Çünkü bilir ki, mallık yapacağı durum karşısına çıktığı zaman; mallıktan başka yapabileceği hiçbir şey yoktur. Mallıkların toplamı, mallık yapan mala bir anlam katar; mallığı ile gurur duymak malın bir özelliği değil, başlı başına bir mallıktır.
  7 -1 ... kelkeshoze
 • mallik bende kime ne

  ?.
  mal kişinin*, mallığını tüm insanlara ilan etmeye kasarak ayrı bir mallık yaptığı durum. Detaylı tanımı için (bkz: mallık)
  Gerçekten bu durumdan kurtulmaya çalışıyor ise de kurtulsundur, zira erdemli mal, mallığını kabullenmiş kişidir.
  ... kelkeshoze
 • etnometodoloji

  1.
  Harold Garfinkel in ortaya attığı bir sosyoloji kuramıdır. Buna göre, yaşadığımız dünyada belirli bir düzen yoktur, insanların düşünce kalıpları yaşanılan kaos ortamını bir düzene koyar. Böylece, aslında rastgele düzende giden olay ve olguları belirli bir düzendeymiş gibi algılar ve buna göre düşünüp hareket eder.
  2 ... kelkeshoze
 • aptala baglamak

  ?.
  Sol frame'i boş görüp ilk başlığı ben yazayım ama ne yazayım diye düşünerek girdiğim durum. aynı anda özel yaşantı, iş yaşamı gibi içiçe geçmiş kaotik olgular da dönüp dururken gitar çalmayı istemek ama sözlüğe de yazmayı devam ettirme isteği de durumu daha beter hale getirmektedir.
  Yukarıdaki örnek doğrultusunda tanımlamak gerekirse, aynı anda birçok farklı konuya kafa yormak isterken, bir anda tıkanıp işe yarar hiç bir fikir ve düşünce üretememe durumudur.
  ... kelkeshoze
 • baba ogul manita muhabbetleri

  4.
  arada belli mesafe olan baba oğullarda ortalıkta konuşulmayan; ama konuşmak için iki tarafın da birçok fedakarlığı göze alacağı muhabbetlerdir. Sağlık olsundur, baba oğul ilişkilerinin her türü kendine has güzelliktedir, eşsizdir.
  ... kelkeshoze
 • reddedilmek

  7.
  korkusu ile yaşayıp, karşılaşmamak için her önlem alınmaya kalkıldığında; gerçekleşmesi kaçınılmaz hale gelen olgudur. Hayatta her evet olumlu olmayacağı gibi, her hayır da hayırsız değildir diye düşünmeli. Ayrıca (bkz: moral bozukluğu)
  3 ... kelkeshoze
 • yeni şeyler getiriyorum