• yaşadım ordan biliyorum

  5.
  bilmiş bir şekilde, subjektif ve sonuçları çeşitli olaylar karşısında tavsiye verirken, örneklerimin arkasından söylense, anlamı tamamlayacak cümledir. Tabii, yaşananlara mutlak doğru olarak bakmak da, bireyi paradigmalara boğar ki, bu durum tehlikelidir; hayat da çok boyutludur.*
  ... kelkeshoze
 • gozun sevgiliden baskasini gormemesi

  ?.
  deyim değil de, eylem haline geldiğinde "biraz da etrafına bak." diye uyarılmaya neden olabilecek durumdur.*
  ... kelkeshoze
 • dancing in the moonlight

  38.
  Bu entry'i girdiğim dakikalarda üniversite yaşantısında normal süresini tamamlamış yazardır. uzatmaları oynama ihtimali var olsa da, ki umarım gerek kalmaz, büyük yükü üzerinden atmıştır. eminim ki, kendisini diplomayı almak kesmeyecek; dört bir koldan kişisel gelişim ve azimli çalışmayla parlak bir kariyer yapacaktır.**
  2 ... kelkeshoze
 • erkekler ağlamaz

  57.
  yanlış önermedir. özellikle de erkeğin:
  -herşey üzerine geldiğini hissettiğinde,
  -elinde tutması gerektiğini düşündüğü birşeyi göz göre göre kaybettiğinde,
  -istenmeyen bir sonuca gittiğini gördüğü olayı değiştirmeye gücü yetmediğini gördüğünde,
  -gururu incindiğinde,
  -paradigmalarının yanlışlığını gördüğünde,
  -bazı konularda yalnız kaldığını; hayatının ilerleyen dönemlerinde bu konuların katlanacağını anladığında, ağlar. hatta (bkz: hüngür hüngür ağlamak)
  1 ... kelkeshoze
 • glokalizasyon

  2.
  Global ölçekli şirketlerin, uluslararası piyasada tutunabilme adına, pazarlandığı ülkenin kültürüne özgü reklamlarla, ürününü o kültüre adapte ettiğinin; hatta ürünün o ülke kültürünün bir parçası haline geldiği mesajını veren pazarlama stratejisidir. Son yıllarda ülkemizde sıkça görmekteyizdir, hayrolsundur.**
  ... kelkeshoze
 • yeterdir

  ?.
  Yeter, yeterlidir sözcükleri yerine kullandığım, dilbilgisi kurallarına aykırı sözcüktür*. "Resmi jargon kullanır gibi yapıyorum, aslında ben de halkın çocuğuyum, üzerimdeki frak şekil korumak içindir, beni esir alamaz." tavrını yansıtmak için özellikle entry'lere serpiştirilir.
  1 ... kelkeshoze
 • tayfun talipoğlu

  9.
  Önceleri muhabirdi, Ali Kırca haberleriyle medyatik muhabir oldu. Sonra program yapmaya başladı, şiirlerini sevenler vardı ama bu adamda iyi gelmeyen birşeyler vardı. Sonra haberleri bırakıp yollara düştü; kendisi diyar diyar, programı kanal kanal dolaştı. Bir ara ismi önemli bir mevkii* için geçti. Şarkı söylediğine de tanık olunmuş, komedyenlere** malzame olmuştur.
  En sonunda kendisi kapitalist şirketlerin devanalarından birinin* reklamına çıkmış, yıllardır ne kadar çalıştığı tartışılır bir pazarlama stratejisine (bkz: glokalizasyon) malzeme olmuştur. Yeterdir, teşhis konulmuş, bu adamdaki rahatsızlık verici tavır keşfedilmiştir. (bkz: samimiyetsizlik)
  -1 ... kelkeshoze
 • sehit mektuplari

  3.
  Yozgat'ın Sorgun kazasının Karayakup köyünden cepheye gelen Murat , bölükteki tıbbiye öğrencilerinden Şükrü'ye bir mektup yazdırır :

  "Anacığım kardeşlerimi askere gönderirken başına kına koyma...Zabit efendi bana sordu cevap veremedim.Kardeşlerim de cevap veremeyip mahcup olmasınlar"

  Bir müddet sonra Murat'ın anasından cevabi mektup yetişir :

  "Ey oğlum , gözümün nuru Murat'ım ! Zabit efendiye selam söyle...Biz kurbanlık koçları kınalar öyle kurban ederiz.Sen dört kardeşin arasında kurbansın.Sen ismail'sin(as).Sen orada şehit olacaksın inşallah.Kurbanlık koçlar nasıl kınalanırsa , ben de onun için senin saçını kınalayıp gönderdim."

  Ve mektup Çanakkale'de Murat'a ulaştığında , Murat'ın kınalı başı çoktan Allah'ına kurban gitmiştir bile...

  http://www.canakkaleonlin...ilmez/askermektuplari.htm den alıntıdır. Çanakkale Savaşı cephesinden, 15 yaşında şehit olan Kınalı kuzu'nun mektubudur.
  fon müziği için (bkz: ey onbeşli)
  Ayrıca (bkz: askerdeyken efkarlandıran şeyler)
  1 ... kelkeshoze
 • iyilik yap iyilik bul

  13.
  her zaman doğru olmayan önermedir. Şöyle ki, iyilik yapan* kişinin iyilik algısıyla, iyilik yapılan kişinin iyilik algısının benzer olması gerekir. Bir de şöyle bir mesele vardır; iyiliklerin toplamı daha çok iyilik etmeyebilir, eylemlerin çelişikliği veya algılar nedeniyle, bu toplamın sonucu nötr veya kötülük de çıkabilir. Bunu da bu şekilde algılayan karşı taraf, iyilik dışında birçok şey buldurabilir.**
  ... kelkeshoze
 • metal muzikle huzur bulan adam

  2.
  gündelik yaşantısında metal müzik dinleyip de, dinlemeye hasret bırakılan adamdır.
  (bkz: pop müzik dinleyen kardeş)
  (bkz: tsm dinleyen ev halkı)
  (bkz: askerde arabesk dinlemek zorunluluğu)

  Durumun vehametini, bu durumlardayken hakikaten huzur verebilen bir iki şarkıyla da örneklemek gerekmektedir kanımca:
  (bkz: south of heaven)
  (bkz: nightmare)*
  (bkz: shoot em down)
  (bkz: i can)*
  (bkz: slow down)*
  1 ... kelkeshoze
 • askerde gunluk tutmak

  1.
  Askerde yaşananları ölümsüzleştirme yoludur. Başka hiçbir şekilde oradaki psikolojiyi yansıtamayacağını düşünerek yapılan eylemdir. Askerdeyken bile, geriye dönüp okumak iyidir.
  Maalesef bazı birliklerde yasaklanmıştır. isimlerin günlükte verilmemesi tercih sebebidir, komutanlar tarafından görülürse istihbarat* şüphesiyle karıştırılabilir.
  Ayrıca akşamı etmek için de iyi bir nedendir, iyi de vakit geçirme yoludur. Amaçsız kalanlara birebirdir, her askere tavsiye edilir.*
  3 ... kelkeshoze
 • askerlikte ilk gece

  22.
  üst değiştirilir, dolaba tıkılır, gazete okunur, muhabbet edilir, günlük yazılır* nispeten keyiflidir; ta ki kafanızı yastığa koyup gözlerinizi tavana diktiğinizde "Nerdeyim ben ya?" benzeri bir nida ile silkinene kadar. Şanssız iseniz, ya kabus görür, veya uykusuz kalırsınız. Şanslıysanız eğer, gün ağarırken ve uyanıkken kabus görebildiğinizi farkedersiniz.
  2 ... kelkeshoze
 • avm

  2.
  AlışVeriş Merkezi demektir. insanlara bir kerede hem alışveriş, hem sosyal aktivite, hem yeme içme; genel olarak barınma hizmeti veren alanlardır. Son yıllarda mantar gibi dört bir yanda bitiyor olması, insanların evlerinden dışarı çıkması için bahane midir, yoksa normalde sokakta dolaşacak insanları hapseden bir yapı mıdır tartışılabilir tabii. insanın bu yapılarda sosyalleşmekten ziyade kalıplaşıp, belli bir yere hapsolduğunu düşünmek de korkutucudur.
  Her şeye rağmen, atmosferi farklıdır, belirli süre teneffüs edilmezse özlenir.*
  2 ... kelkeshoze
 • midnight express

  22.
  zamanında çok ses getirmiş, büyük de bir prodüksiyondur. filmin tamamı malta'da çekilmiş, Türk rolündeki herkesi de ermeni oyuncular oynamıştır. filmi her şeye rağmen baştan sonra bütün objektifliğimle izlediğimi düşünüyorum. Sonucunda da şu görüşlere vardım:
  -izlediğim hiçbir filmde, bir millet bu kadar aşağılanmamıştır.
  -hiçbir filmde bir milletin tamamına 7 sülale dümdüz gidilmemiştir. Bu filmde, esas oğlan türklere öyle küfürler sallar ki, benim diyen küfürbazlar utanır.*
  -hiçbir filmde, bir milletin %100'ü iğrenç, aşağılık gösterilmez.

  --spoiler--
  -filmde bu mahkuma işkence edilmez, çetecilik yapılmaz. aksine fosur fosur uyuşturucu tüketip eşcinsel ilişkiye girer, sonra da gariban edebiyatı yapar.
  --spoiler--
  Filmin müzikleri hakikaten güzeldir. Ama allahtan ki kötü filmdir, senaryosu rezildir, leş kokusu alınır.
  3 ... kelkeshoze
 • 80 kişilik ofiste uzun saçlı tek erkek olmak

  ?.
  zevzek patron gelip saçlara itiraz etmediği sürece(#1725840), ortamın karizma ve gözde adamı olmanızı sağlayacak hadisedir. Saçları kestirmek göze alınıp marjinal bir değişim yapılırsa, mevcut durum korunur. savaşa girilmesi halinde neler olacağını tecrübe etmemekle birlikte, kararlılık ve verimlilikle orantılı bir sonuç çıkacağını düşünmekteyim.
  ... kelkeshoze
 • jack nicholson

  43.
  karizmanın tavanında gezen amerikalı aktördür. 2 oscar ödülü varsa da**, daha fazlasını almamasının diğer insan evlatları ve aktörlere haksızlık yapılmaması için alınan bir karar olduğunu düşündürür.
  ilk oyunculuk dönemlerinde birkaç kovboy filmi çevirmişliği de vardır. Filmlerinde genellikle bakışları ve mimikleriyle ürkütür. Ama son derece yakışıklı gözüktüğü filmler de vardır.* Kötü adam olmasına rağmen, esas kahramanı oyunculuk olarak yerin dibine de herhalde en fazla sokan kendisidir.*
  Kendisiyle tanışmayan, yukarıda söylediklerimin abartı olduğunu düşünen ve/veya oyunculuk konusunda şov nasıl yapılır görmek isteyenler için tavsiyem: guguk kuşu ve the shiningi izleyin.
  1 ... kelkeshoze
 • lordi

  41.
  finlandiyalı metal grubudur. tarz olarak power* yaparmış gibi yapsalar da, ritimler itibariyle heavy metal yapmaktadırlar.
  baskın olan ritmik, afrika kökenli, yapması ve tüketmesi kolay şarkıların piyasasında görünmeleri, üstelik geçen yıl görsellik ve çabuk adaptasyonun önemli olduğu bir yarışmada * birinci olmaları; insanların müzik arayışının devam ettiğini, çerez şarkılardan farklı tarzların da insanları yakalayabildiğini ve şu repliğin söylenebildiğini göstermiştir: (bkz: heavy metal ruhu ölmedi)
  2 ... kelkeshoze
 • eski aşkla sayısal loto kuyruğunda karşılaşmak

  2.
  kendini şanslı görmek istediğin bir yerdesin, karşına eski aşkın çıktı; o zaman bırak git.**
  kendini şanslı görmek istediğin bir yerdesin, karşına O çıktı; gün bugündür. diye düşünülebilir. *
  1 ... kelkeshoze
 • call me when you re sober

  10.
  güzel şarkıdır, hard'n heavy tarzını akla getirir, ama gitar soloları ve şarkı geçişleri "bi şarkı yaptık, güzel de oldu da; azıcık popüler kültüre de hitap etsin." şeklinde kırpılmış havası vermektedir. dolayısıyla bünyeyi kesmez, ardından judas priest ve helloween dinlemek farz olur.
  1 ... kelkeshoze
 • sober

  36.
  bu sözcüğü duyduğumda çağrışan daha çok (bkz: call me when you re sober)
  Bu arada, ingilizcede aklı başında, rahat ve sağlam düşünebilen anlamına gelir, ama sözcük yapı olarak anlamının hakkını veremiyor gibi çağrışım yapmaktadır.*
  ... kelkeshoze
 • yeni şeyler getiriyorum