• kadın erkek eşitliği

  48.
  Birçok demokrat insan tarafından savunulan önermedir. Bununla birlikte, gerçekten eşitlik isteyen insanlardan çok, düşünce üzerinden prim yapmak isteyen veya düşünceyi manipüle ederek gerçek düşüncesini bu önerme üzerinden sunan insanların ağzına sakız olmuştur.
  Erkek egemen bir toplum ve dünya düzeninde yaşanıldığı şüphe götürmezdir. Bunda, toplumların yüzyıllardır süre gelen yapılarının etkili olduğunu söylemek mümkündür. Bu da, günümüzde değişiyor gibi görünen erkeğin iktisadi egemenliğiyle ilgilidir. Evi geçindirme yükünü tamamen erkek sırtladığında, evin ekonomisini yönetmek de ona düşecektir; dolayısıyla erkek demokrat olmamayı seçmezse kadını kısıtlayabilecektir de. Kadın egemen bir ev düzeninde, ekonomik kaynakların tamamının erkek kontrolünde olduğuna rastlayamayız.
  Günümüzde kadınlar çalışarak kendi ekonomilerini yaratmaktadırlar. Bunun kullanımında özgür oldukları ölçüde de özgür yaşarlar. Ancak toplum yapısı; özellikle de kadınların kendisi bu değişimi hazmedemediği için, erkek egemen toplum süregelmektedir. Çünkü değişimi kendileri yapamamış kadınlar, sanki bu modern duruşa karşı çıkarlar. Ve, bu kadınların yetiştirdiği erkekler, toplumda yaşayan erkeklerin önemli çoğunluğudur zaten.
  Bu sebepledir ki, ben bir erkek olarak kadın-erkek eşitliğini desteklediğimi beyan etsem; benim gibi düşünenler bir araya gelsek, emin olun önce karşımıza çıkacak olanlar kadınlar olacaktır. Her ne kadar, biz bunu dile getirmeyi, daha çok hemcinslerimizden olumsuz tepki çekecek ve saptırılacak diye istemesek de...
  ... kelkeshoze
 • statukocu

  1.
  Şu anki durumdan memnun olan ve değişmesini istemeyen insana verilen addır. statükocu kişi, şu ana sıkı sıkıya bağlıdır, değişime olağandan fazla tepki gösterir ve karşı çıkar.
  Statükocu, muhafazakar değildir, çünkü muhafazakar gibi belli başlı kurallara bağlı değildir; aslında kuralları ve prensipleri de yoktur. Sadece mevcut halden son derece memnundur ve değişmesini istemez. Statükocu yenilikçi de değildir, yenilik değişimi de beraberinde getireceği için, yeniliklere açık olması mümkün olmaz.
  Statükocunun başlıca özellikleri nedir derseniz de bencillik ve özgüvensizlik derim.
  3 -1 ... kelkeshoze
 • lacoste

  31.
  çalıştığım mağazanın personelinin yarısı eski çalışanı olması nedeniyle beni kendinden tiksindiren markadır.*
  kurumsallık ve kurallar konusunda abartmışlardır, mağaza işini de en iyi yapanlardandırlar. timsah logosu hem markalarını sembolleştirmiştir, hem de reklamlarını kolaylaştırıcıdır; markalar tarihinin en ünlü yeşil logosudur.
  bildiğim kadarıyla "az üretelim, hatası ve firesi az olsun." mantığıyla çalışırlar.
  ama onlar kadar iyi, hatta daha kaliteli ürünler üreten markalarımız da vardır, abartılmasındır.
  ... kelkeshoze
 • sozlukte gunun modasi

  ?.
  tam askerliğimi unutup tamamen eski sıkıcı hayatıma döndüm derken hatırlamamı sağlayan askerlikle ilgili başlıklardır an itibariyle. bugün buraya yazan her asker için akşam dışarı çıkıp uzun uzun hava alacağım, moda'yı turlayacağımdır.
  ... kelkeshoze
 • askerde yürüyüş kararı sayarak yürümek

  17.
  vay be ne günlerdi dedirten başlıktır. ilk hafta bağırmaktan boğazımdan rahatsızlanıp, moral ekibi seçmelerinde gitar çalmama rağmen sesimi çıkartamayarak seçmelerden çakmamı sağlayan eylemdir. bir ay sonunda bağırmayı bırakmıştık neyse ki; tüm askerliğini uygun adım yürüyüp bağırarak geçiren arkadaşlara saygılarımı sunuyorum, sabır lazım hakikaten.
  unutmadan, (bkz: ses kes şafak dinle)$:-50
  başlığın bir diğer çeşidi için de (bkz: aralıklı yürüyüş kararı saymak)
  ... kelkeshoze
 • asker diyalogları

  31.
  telefonda geçen diyalogdur:
  -to..to..topçu er gökmen. (bkz: kekemelik)
  -yüzbaşı mandi.
  -bı..bırak lan allahaşkına işletme beni.
  -oğlum ne diyosun sen ya? benim, bölük komutanın.
  -gi..gi..gitt akşam akşam a..a..ağzımı bo..bozdurma benim.
  -bak gelirsem oraya, bitiririm seni ona göre.
  -ben...ben zaaten biiiiitmişim komutanım.
  -bak kötü olur sonra. *
  6 ... kelkeshoze
 • devre kaybı

  4.
  askerde kendi tertipleri içinde ayrıca bölünmeye uğrayan gruptur. şafakları 60 güne kadar fazla olabildiği için az da olsa dışlanırlar. eş anlamlısı için (bkz: fosil)
  ... kelkeshoze
 • en iğrenç saat

  4.
  insanın kafasını yataktan kaldıramadığı, ancak kalmak zorunda olduğu, yüzünü yıkasa da uykusunu açamadığı, hafiften de hasta olduğu için iyice halsiz işe-okula vb. hazırlandığı saattir.
  Konu aksesuar olarak kullanılan saatse, kayışı japon yapıştırıcısı tutmayan, yedek kayışı ise hiçbir yerde bulunamadığı için kola takılamayan saattir.
  1 ... kelkeshoze
 • kumpas

  10.
  keenen ivory wayans'ın oynadığı aksiyon filmidir. Anlamadığım, ne filmi izlemişliğim var, ne fragmanını; ama bir yerlerden afişi kafamda nasıl sabitlendiyse, sürekli aynı çağrışımı yapaar durur.
  ... kelkeshoze
 • grup mülakatı

  8.
  adayları yapılan görüşmenin kendilerini değerlendirme konusunda somut bir ölçü olmadığına ikna edebilirseniz veya esas görüşme sırasında alt akivite olarak uygularsanız faydalı olabilecek mülakat türüdür. özellikle grupça düşünme (bkz: groupthinking) tarzında kişileri belirli konularda konuşmaya sevk ederseniz, o konulardaki tutumlarını da görmüş olursunuz.
  Katılımcılar için de, rahat olun, kendiniz olun derim; sonuçta hanyayı konyayı anlıyor masanın arkasında oturan adam.
  -1 ... kelkeshoze
 • kusursuz kadını arayan erkek

  30.
  hoşlandığı kadınlarla aradığı özellikleri kıyaslayarak, bu ikisi arasında paralellik bulmaya çalışan erkektir.
  başarılı olur mu? olamaz, çünkü mükemmellik ve kusursuzluk sadece kıyas için var olan, gerçek yaşamda bulması imkansız niteliklerdir.
  kusursuz kadını bulduğu hissini yaşayabilir mi? kesinlikle, toleranslarını karşısındaki kadının özellikleri çerçevesinde esnettiği takdirde, ona verdiği pozitif elektriği fazlasıyla geri alabildiğinde zaten beyni karşısındaki kadını kusursuz olarak algılayacaktır.
  katlanmaya devam ettikçe de, kadının kusurlarına göz yumabilecektir. Onun için kadın tamamiyle kusursuzdur artık.
  2 ... kelkeshoze
 • iskolik

  2.
  yaptığı işte başarılı olduğunu düşünerek motive olan, bu motivasyonu her hareketine yansıyan, 7/24 işiyle haşır neşir olan insan tipidir. böyle insanlardan kapılabilecek birçok iyi yön olmasıyla birlikte, bunlar iş dışına çıktıklarında sudan çıkmış balığa dönme eğilimine girerler. o yüzdendir ki, işkolik olmanın da belli bir yerde sınırlanıp, dikkatin sosyal aktivitelere çevrilmesi, hem kişinin gelişimi, hem de çevresinin ruh sağlığı açısından gayet faydalı olacaktır.
  Bir de işiyle ilgili muhabbet açarsanız susmaz bunlar. konuyu değiştirmeye çalıştığınızda bile, açtığınız konudan örnekleri kendi işi üzerinden verecektir.
  Duygusal zekaları kuvvetliyse idare edilebilirler, ama böyle bir durum yoksa; "Abi ben şimdi gidip kızlara lojistik neyin anlatamam ki, nasıl ortak muhabbet alanı bulayım?" tarzı mal yaklaşımlarla karşılaşmak da olasıdır.
  ... kelkeshoze
 • fatih erkoç

  21.
  uzun yıllardır türk pop müziği şarkıcısı kimliğiyle tanıdığımız, ama zamanla maskesinin altından sağlam bir cazcı çıkan müzisyendir. yaşının ilerlemesine rağmen sesi hala muhteşemdir, enstrümanlardan tuttuğunu çalar.
  fatih erkoç'un yıllar yılı başarısız olduğu nokta ise, ısrarla piyasa ve con con işler yapmaya çalışıp, ortaya çıkan kargacık burgacık işlerinden ders almayarak, bu tarzda ısrar etmesidir. Sevilen şarkılarını da con con hale getirmiş ve sevenlerini üzmüştür.
  emmoğlu şarkısını farklı biçimlerde yorumlarkenki hareketlerine bakarak çatlak hükmü konulabilirse de, gayet beyefendi bir insandır aslında.
  son olarak (bkz: insan değil)
  ... kelkeshoze
 • kurtlar vadisi izlemeyen erkek

  74.
  bu kadar sansasyonlu ne varmış bu dizide diye diziye beş dakikalığına bakıp, godfather filminin en çarpıcı sahnesinin*** çok kötü bir taklidine denk gelince küfürü basıp kanalı değiştiren; bir daha da diziyle ilgili herhangi bir hadisenin yakınlarından dahi geçmeyen erkektir.*
  ... kelkeshoze
 • yüksek lisans mülakat sınavı

  5.
  Normal koşullar altında, yüksek lisans bölümüne girme isteğinin nedeninin belirlenmeye çalışıldığı sınavdır. sebebi de, bölümün gerçekleştirdiği bilimsel çalışmaları yapmaya aday kişinin, o bilime gerçekten katkı yapabilecek birisi olup olamayacağının tespit edilmesi amaçlı yapılan mülakattir. Birçok okulda torpil döndüğünün ve makulun altında bir les puanıyla bile bu bölümlere girilebildiğinin bilinmesiyle birlikte, mülakatin toplam puandaki ağırlığının az olduğu okullarda, torpil konusunda daha az sıkıntı yaşanacaktır.
  3 ... kelkeshoze
 • evi icindeki kiraci ile birlikte satan ev sahibi

  ?.
  potansiyel probleme davetiye çıkartan ev sahibidir. kiracıyla arasında hak hukuk hiçbirşeyin kalmadığına emin olunması gereken ev sahibidir, yoksa alıcı da içerideki kiracı da dünyanın en makul ve iyi insanları olsa, birbirlerine düşecek olmaları kaçınılmazdır.
  ... kelkeshoze
 • yaran gazete manşetleri

  61.
  kızılderililer de türkmüş!
  ... kelkeshoze
 • büyümüş de küçülmüş çocuk diyalogları

  4.
  baba, çocuğa karnesi kötü diye ayar vermektedir.
  baba: -tüh, yazıklar olsun. Atatürk'ün karnesi senin yaşındayken böyle miydi?
  çocuk: -atatürk senin yaşındayken de cumhurbaşkanıydı ama.
  73 -8 ... kelkeshoze
 • eşekle cinsel ilişkiye girmek

  9.
  askerde kızılay'a gönüllü kan vermeye gidildiğinde, gönüllülerin yapıp yapmadığının ulu orta bağıra çağıra sorulduğu eylemdir.
  ... kelkeshoze
 • kızları güzel gösteren detaylar

  32.
  manalı bakması, güzel gülümsemesi ve gülümsemeyi bilmesi, alımlı olması, kendisine ne yakıştığını** bilmesi ve bunları ölçülü olarak kullanması.
  10 ... kelkeshoze
 • yeni şeyler getiriyorum