• asgari ücretin fazlasıyla yettiği gerçeği

  220.
  https://tr.sputniknews.co...ari-ucret-sifir-otomobil/

  Taa yılın başından beri söylüyoruz. Üstüne yılın ortasında da zam verdiler. Muhalifler halt etsinler
  ... kelkeshoze
 • 2018 ekonomik krizi

  190.
  Bu iktidar döneminde işleri ve kariyeri, kendi çabasından öte iyi giden insanların, iktidar partisi ile benzer özellikleri olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin çok iyi bir pazar olarak tüketiciler haline getirilmesi sürecinde, küresel çapta şirketlerin daha yüksek sayılarla ülkeye girmesi, bazı insanların hayallerinde göremeyecekleri makamlara getirdi ve iş ölçeklerini katladı.

  Ama aradan geçen zamanda görüyorum ki, bu tiplerin kendilerinin arkasından gelenlere aktarabilecek fazla bir birikimi yok. Kendinde olmadığı, enerjisini de bu eksiklikten ötürü koltuğu korumak üzerine sarf ettiği için planları yok, idealleri yok, stratejileri yok. Varsa da uzun vadeli değil.

  Iktidar da aynısından muzdarip. Ve o insanları bitirdikleri, mobbing manyağı yaptıkları koltuklar artık sıkıştırmaya başladı çünkü o devraldıkları koltuklarda yapabildikleri; emsal şirket ne yapıyorsa taklit, eski şirketinde yaptığını kopya, devlet rantından pay, huzursuz edeni kovala, yıkayıp yağlayanı kolla.

  Seviniyorlar demezler mi bir de; ulan içimiz yanıyor ama şu verenimiz yok ki?! Sevinçten değil sinirden tepiniyoruz, sesimiz yüksek çıkıyor mutluluktan değil isyan haykırışından. Ve bunu söyleyen utanmazlar hala top çevirip suçu üstlenmeme çabasındalar.

  O zaman işte herkesin beklediği tufan patlar hepimiz altında kalırız. Tufana gemi yontmak deli işi, ama ya patlarsa? Sebep ne mi? Halkbank dün hortumlandı, türk Telekom yıllar önce. Tek sektörü güçlendirmek akıllı işi değildi yıllarca aman dedik ancak ev alıp kredi taksitlerine girdiniz. Şimdi de inşaat şirketleri bankacılık yapıyor. VE HALA biz yanlış siz doğrusunuz öyle mi?

  Devlet ve özel sektörün toplam 230 milyar dolar borcu var. Sırf bunlar ödensin diye alınacak dolarlar bile kuru patlatır, bunu deyince hain mi olunuyor; belli kardeşim tablo daha neyin kavgasındasınız.

  Ki bu işlerin yolunda olmadığına daha bir sürü kanıt var, yapılması gerekenler de belli. Ama iktidar mevcudu yürütmeye çalıştığı için, ileride ne olur 80 milyona ne fayda eder diye değil, koltukları nasıl sağlama alabiliriz diye düşündükleri ve kaderi kendilerine benzer ve zaten kendilerine bağlı yöneticiler ile ülke dolu olduğu için, tüm yasal etik yolları tıkamak bir rekabet unsuru, bir kötü ile mücadele sayıldığı için.. zaman varken şunu kabul edin, alttan alın ve destek isteyin.birlikte olmazsak sizin makama geldi diye her istediğini yapmayı hak sayan anlayışınız ile olmadı, olmuyor, olmayacak.
  -1 ... kelkeshoze
 • sike sürülecek aklı olmamak

  40.
  24 Haziran seçimlerinde koyduk diye silah atan ve caddelerde dolaşanlar. Seçim bitti ve icraatler yerine geldi; rejim değişti, bayram ikramiyeleri ödendi, millet kıraathanesi millet bahçesi kuruldu.

  Ama aa o da ne döviz kurları patladı! Hep Amerika yüzünden dediniz, başkanını pamuklara sardığınız, önceki başkanını gömdüğünüz Amerika. Şimdi de biz söylemiştik diye son 1 2 yıldır ekonomik durumla ilgili uyaran ekonomist ve muhaliflere seviniyorlar diye suçluyorsunuz.

  Be amına koduklarım! Ulan bu iş boka saracak yapmayın etmeyin deyince de olmuyor, e günü gelip boka sarınca da olmuyor. Daha Makul yaklaşalım hatayı kabul etmek zor diye ne kadar zamandır daha medeni yaklaşıyoruz ama sizin taraf ne yardan geçiyor ne serden!? Ne yapalım lan ne yapalım, Göz göre göre yandaşlarını dövize endeksli devlet güvencesine alan ahlaksız bir anlayış var, cevabınız var mı? Beni geç devlet bahçeli sormuştu, niye bu anlaşmalar TL ye çevrilmiyor? Niye ABD ye 1 milyar dolar verip radarlarına yakalanan sözde görünmez uçakları alıyoruz? Ahlat ta saray ne iş? Neden hala en lüks makam arabalarına biniliyor, hem de ithal bunlar??
  Dediklerimiz çıkıyor, doğru tahminde bulunmak keyiflidir normalde ama ekonomik durum hepimizi perişan etti ve edecek. Buna sevinilmez, ki insanları hapse tıkar gazlar ölüme terk ederken sevinenler vardı, kimdi hatırladınız mı?

  Sike sürülecek aklınız yok, muhalefeti de neyle suçluyor iseniz daha beterini hükümet yanlıları yaptı. Bugün uzak durmaya çalışmanız onlarla ortaklık yaptığınız gerçeğini değiştirmez. Liberaller, fetö, PKK, Abdullah Öcalan, Barzani, Reza Zarrab, ABD, ab...
  ... kelkeshoze
 • pelin çift

  376.
  Suratına sıçmak istediğim ittirmeli meşhurlardandır. 15 temmuz meşhurudur.

  Yarın bir gün kameralar kendisine dönük kalsın diye mağdur ve kandırılmış edebiyatı yapacak bir tip havası var, kurduğum ilk cümle ondan.
  1 ... kelkeshoze
 • doların 7 lirayı geçmesi

  11.
  Başlığı görünce altını okumadan kurlara bakan tek ben olmadığımı düşünerek, yıl sonuna kadar ödenecek milyarlarca dolar dış borç ve potansiyel döviz talebi doğrultusunda daha önceki gibi tek seferlik olmaması muhtemel harekettir. Ne yapabiliriz, kendimizi ve ailemizi sağlama alabiliriz. Bırakın muktedirler yapsın onlar hep biliyorlardı ve konuşmamıza bile tahammülleri yoktu. Sustuk ve izliyoruz ama bilesiniz hepinizden çok bu tabloyu öngörenlerin canı yanıyor.
  ... kelkeshoze
 • 3 yaşındaki yeğeninin yüzüne asit atan enişte

  2.
  hakkındaki haber bir üçüncü sayfa haberinden çok bir insan kaynakları sorunu haline gelmiş, bununla birlikte birçok konunun anlamsızca gündemde kaldığını düşünürken, gündeme gelmesini çok makul ve anlamlı bulduğum kişidir. bir insan kaynakları çalışanı olarak da söyleyeceğim birkaç kelam var.

  benim trend insan kaynakları ile ilgili çok dikkatimi çeken bir olay olmuştu. türkcell profesyoneller kulübü, çalışanlarla ilgili bir dergiyi sitesinde paylaşmıştı ve dergi de zaytung dergisiydi. niye üzerinde durduğumu anlatayım: yani iş dünyasında çalışanlarla ilgili bir konsept tasarlıyorsunuz ancak bu konseptte iş hayatını ciddi ele alan dergileri değil, ergen diliyle ifade etmek gerekirse geyik yapan bir yayını bu kulvara alıyorsunuz. neden? çünkü diğer dergilerden daha fazla iş hayatına dair bir yayın da onun için, ülkede tekstil sektörünün yerinin anlatıldığı bla bla sayfalar değil, tuvalette nasıl vakit öldürüleceği daha çok insanların gerçeği. bu bir.

  işte, nüfusun çok önemli bir kesiminin hayatının en az %50 sini geçirdiği iş hayatına dair paylaşımlarımız bu seviyelerdeyken, büyük bir şirketin pazarlama yöneticisinin psikopatvari bir habere karıştığından elbette dünya yorum çıkar. çünkü hepimiz biliyoruz, özellikle özel sektör çalışanları iyi biliyor ki, öncelik para kazanmak ve kardır. bir o kadar önemlisi de yöneticilerin işini görmektir. bu ikisini bir arada yapabilen kişinin duygusuz, tatminsiz ve olabildiğine işe odaklı olması lazım ki şirket karı maksimum olsun, tepedeki az yerinden kıpırdayarak ortalığı kolaçan edebilsin. bu iki.

  hemen bu kişinin ne kadar psikopat olduğuna atıfta bulunulmuş, ingilizcesine bok atılmış, efendim yöneticisi olduğu şirkette ne işi varmış falan filan.
  kısa olandan başlayayım açıklamaya, ya sizin ingilizceniz ne düzeyde allahaşkına. hadi sizinki iyi, al bakalım ülke ortalamasını ne çıkıyor? bu tarz adamları elimine edecek bir sistem var mı; lan ne biçim ingilizce, şunu düzgün yaz diyecek bir otokontrol sistemi var mı? yok, çalıştığı yerin ismini kullanıp seminer verdiğinde içi boş-dolu sorgulamadan tıpış tıpış gidiliyor ya.

  şirket insan kaynakları nasıl farkına varmazmış, kardeşim kaç şirkette insan kaynakları var? tabelası, departmanı, müdürlüklerinden bahsetmiyorum, kaç şirket çalışanlarını yatırım yapılması gereken bir değer, rekabet avantajı, ama herşeyden önce insan olarak görüyor acaba? ik müdürünüz sizden mi yana yoksa tepe yönetici höt deyince o daha yüksek oktavlı mı hötlüyor. kaç şirket işe alımını sistematik bir süreçte yapıyor? süreci oluşturulmuş kaç şirkette uygulama birebir uygun şekilde yapılıyor? siz bunları düşünmeden şirketin ismine bakıyor, ya bunlar da yapar mı? diyorsunuz. öyle bir yapar ki, sizin bok attığınız patronunuz ya da yöneticiniz özel sektördeki hangi patron veya yöneticiden çok kötü sanıyorsunuz ki? şanslı iseniz işini iyi yapan ve insana kıymet veren birileri o koltukta oturuyordur, onların da kıymetini bilin; bulduysanız tabii.

  o şirkette ne işi var sorusuna gelince. eşyanın tabiatı o kalmış. siz hiç şahit olmadınız mı, kurumsallık tablosu veren şirketlerin içi arena gibi, millet birbirini ısırmaktan iş görmüyor. çalışanlar birbirini, müşterileri tersliyor. terfi için insanlar birbirini ezip geçiyor, ki ezip geçmenin gerekli olduğunun söylenmesi de var. erdem olarak öne çıkartılan özelliklerin çoğunu ileri düzeyde uygulamak için psikopat olmak lazım. siz yapabilir misiniz? yakın iş arkadaşınızın üstüne basabilir, yönetici önünde satabilir, bir olanı beş gösterebilir misiniz? yöneticinizin her dediğini harfiyen yapabilir misiniz? özel yaşantınızı ve yakın çevrenizi olduğu gibi buruşturup çöpe atmayı göze alabilir misiniz? kendinizden bahsettirebilir, bunun için insanlarla çeşitli şekillerde iletişim sağlayabilir misiniz? soruları yüzlere çıkartabiliriz, bu vatandaşın işinin tam olarak neyi kapsadığını ne biliyorsunuz da tek cümlede tutup fırlatabiliyorsunuz?

  çok konuşulur, konuşuruz. ama özetle, buzdağı misali gözüken yere odaklanıp esas aşağıdaki detaylara eğilmezseniz, iş hayatını anlayamazsınız. olanı biteni konuşmaz, olan biten dile getirilmezse, parası olan gelir, istediği paraya göre adam bulur, en fazla kar getirecek işleri yapanları istediği koltuklara oturtur, biz de önümüze gelirse konuşuruz.

  Not: yukarıdaki yazı Ekim 2015 teşekkürler yazılmış olup, hukuki sorun nedeniyle kaldırılmıştı. Bağlayıcı olmayan bir formatta tekrar ekledim. Benim için acı olansa, insan kaynakları için yazdıklarımı birebir yaşamış olmak. (bkz: Cassandra sendromu)
  1 ... kelkeshoze
 • 2018 yazı

  18.
  Bordrolu çalışan olarak artık sıksan 3 hafta tatilim var, yaz dönemini tüm yaz tatildeyken daha iyi anlıyorsun, onu söyleyebilirim. Daha önce yazılanlardan anladığım hava yağışlı seyrettiği için keyif alamayanlar var. Bir hikaye anlatayım.

  90 lı yılların ortası, ayna grubu yine yazın başında albüm çıkartmış, şarkının adı Leyla. Radyolar çalıp duruyor ve ilk mısra şu: Nasıl da geçti kocaman yaz Haziran'da ortasına gelmemişken aman canım sende diyorsun. Temmuzda ya ama daha var diyorsun. Ağustosta hakkaten az kaldı ya diyorsun. Eylül de ise senin de yazının da diye küfür kıyamet dümdüz gidiyorsun. Bir yaz öyle geçti.

  Şimdi bakıyorum. Yağmur geçsin de yaz başlar. Hadi azıcık güneş açsın yaz başlar. Kardeş yarıladık neredeyse, tamam güneş iyidir de yeterince yön diye niye senin havan bozuyor? Bak keyfine zamanı iyi geçir bulamayınca zor gelir. Hadi iyi tatiller herkese.
  ... kelkeshoze
 • halkın yüzde 51 i ne derse o olur beğenmeyen gider

  10.
  Ne diyorsunuz, çocuklara tecavüz ederiz karışmayın olabilir mi? Nasıl yaşayacağınıza biz karar veririz siz akıl yürütmeyin?
  Kimin hangi işi iyi yapacağına reis karar verir, yapamazsa görevden alır?
  Reise dokunulamaz, o hepimizden üstün ve yaptığı ne olursa olsun denetim ve kontrole tabi olamaz?
  Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır?

  Hoş geri kalan kitleyi hakkıyla temsil edecek bir siyasi yapılanma olmaması en büyük problem ama bakalım ne olacak?
  2 -1 ... kelkeshoze
 • 24 haziran 2018 genel seçimleri

  390.
  Ülkedeki sağ seçmenin belirleyici olduğunu bir kere daha gösteren seçimlerdir. Kendi çıkarını, yediği içtiğini önceliğe alıp başka hiçbir farklılık barındırma ihtimali olmayan, o elindekini ve kendince yaşam tarzını ne pahasına olursa olsun muhafaza etmeye çalışan bir muhafazakar anlayış ülkeyi teslim almıştır.

  Bu kitlenin ayak uydurması gereken daha seçkin kesimin ise yine en az bu kitle kadar manipülasyona açık olduğu, siyasetten uzak olduğu ve hayatıyla ilgili mutsuz ve yapması gerekenler konusunda isteksiz olduğunu gösteren, birşey yapılacaksa da çok uzun yolu olduğunu ispat eden seçimlerdir. Kimsenin MHP oy oranını koruyacağını hesap ettiğini sanmıyorum ve o kadar anlaşılmamış ki hala komplo teorileri ve büyük aldatmacalar arıyoruz. Aslında durum basit, herkes derdini anlatacak, bunu yaparken karşısındakini hor görmeyecek veya yok saymayacak. Bu etkiler olduğu sürece kutuplaşma çatışma olunca da insanlar yaşamsal refleksler gösteriyorlar.

  Hadi bakalım şimdi dış mihrakları lanetleme mitinglerinde bekliyoruz, soğan lobisine dur diyelim. Faiz lobisine dur diyelim.
  1 ... kelkeshoze
 • artık deli gibi bedava kek yiyebilecek olmamız

  18.
  Oof of (bkz: gelenin geçenin keklediği adama ülke teslim etmek)
  Mhp li olup ittifak ortaklarının liderine basan, sonra zafer turları paylaşanların ihya olacağı durumdur.
  1 ... kelkeshoze
 • milliyetçi hareket partisi

  5266.
  24 Haziran 2018 seçimlerindeki kimsenin farkedemediği esas numaranın doğrudan üzerinden döndüğü partidir.

  Erdoğan hiçbir zaman 50 kaygısı olmadı. MHP'li oyların tamamını almasında sorun olup olmadığını bilmiyordu. Meral Akşener i muhatap almadı ve medyada yer vermediler. Ama konu Erdoğan'ın rakibi olup olmaması değil, Akşener in MHP tabanına hitap edip etmemesi idi. Bu konuyu iyi parti tarafı yanlış okudu ve ittifak yaptıkları CHP ile çatışmalar, muhtemel seçim hileleri derken bu ayrıntıyı atladılar. Seçim ikili bir mücadeleye, bir Erdoğan ince çatışmasına döndüğünde, HDP barajı geçip geçmemesi cumhur ittifakını vurduğunda, muhalefet ince ve Akşener beyanları ile coştuğunda, buradaki tabana hitap edilip edilmediği hiç gündeme gelmedi.

  Erdoğan ın açmazı ne peki, rengini attıran ne? Ekonomi. Orayı toparlayamadılar ve toparlayamayacaklar. Hele bir de devalüasyon seçim öncesi gelirse... O zaman plan
  Şaşabilirdi.
  MHP ve Bahçeli alay konusu oldu, dibe çökeceğine herkes o kadar emindi ki. Halbuki göstere göstere kendi tabanını konsolide etti ve bunun için AKP ile ittifak yaptı. Ne karşılığı, başkanlığı Erdoğan'a verdi. Bunu yapmasa kendi başına %10 alamıyordu.

  Görünen o ki bundan sonra 4-5 yıl daha borularını öttürecekler. Görünen o ki siyaset oyunu karmaşık. Bu oyunda herkes eşit ve güç odaklı düşünen eğitimsiz kesim burayı tahsilli insanlardan daha doğru okuyor.

  Ha evet ekonomik olarak dibi göreceğiz.muhtemelen diktatorya inşası sürerek TÜSiAD tasfiye edilecek, güney sınırı ve Kıbrıs konuları MHP ittifakı ile daha taviz verilen yere doğru gidecek. Neyi gördük, ülkede yemlendiği yere odaklı siyaset var. Idealizm yaparak bu halkın salt fikirler üzerinden eylem değiştireceğine inanmak eğitimli kesimin düsturu ama aynı zamanda büyük aptallık. Herşey ekonomik, orası ters düz olunca bugünler yaşanmamış gibi yapacak ve utanmayacaklar. Sıkı tutunun, iyi hazırlanın. Düşüş sert olacak, çok sert.
  ... kelkeshoze
 • 24 haziran 2018 genel seçimleri

  293.
  Sonuçları üzerinden ülkede akp nin ne yaparsa yapsın çok oy aldığı gözüken seçimdir. Evet Anadolu ajansı manipülasyon yapıyor, evet fazla olanları açıklıyor muhtemelen. Ama arkadaş, izmir de 30, Edirne'de 30 nedir ya? En düşük ilde 20 yüzde nedir? 2017 de referandum oldu, orada hadi %51 AKP idi. Şimdi ne değişti anlamıyorum ki?!
  Bir de manipülasyonu hangi tabloda okudum söyleyeyim: milletvekili oylarında. AKP%50 ye yakınken MHP %12 çıkartacak; bu durumda CHP%20 olmamış, iYi parti HDP baraj altı. Bu tablo Türkiye'nin tablosuysa, net söylüyorum biz boşa canımızı sıkıyoruz. Yaşayıp belamızı bulup ihya olacağız demektir. Ülkede patates soğan bile ithal, fındık darmadağın da hala siz %80 zorluyorsanız yazık.

  Ama az biraz umudun olduğu bir tablo çıkarsa bile kimse rehavete kapılmasın. Çok ama çok çaba sarf etmek gerekiyor demektir. Lan Yalova'da Erdoğan%50 almış ne ayaksınız oğlum??
  ... kelkeshoze
 • ülkeyi bir kadına teslim etmek

  90.
  Gelenin geçenin keklediği adama ülke teslim etmek çok normal de, ülke yönetimi elinde olan kişi kadın olunca daha mı anormal?

  Daha 16 nisan referandumunda ne vaad edilmişti, sonucunda ne oldu ve ne olması doğruydu, bunun muhasebesini yapmadınız. Ancak bir karşıtlar grubu yaratın, onlar sizi indirmeye çalışan kötüler olsun, siz püripak olun. T a m a m diyoruz yeter da.
  4 ... kelkeshoze
 • başkası adına utanmak

  111.
  https://odatv.com/patates...isindeyim-23061810_m.html

  Fazla söze gerek yok. Gidip böyle adamlar bakan olsun, ayda 20000 TL para alıp tepede bir adamın ağzından çıkanı kanun yapsın, çıksın konuşsun, kendi başına fikir beyan edemediği için saçmalasın diye vereceksiniz. Daha iyisi? Yapılır tabii devlet imkanları olsa. O kimde peki, işte bu pişkinlerde.
  1 ... kelkeshoze
 • mhp yüzde 5 oy alsın bikini giyerim

  13.
  Ahmet Çakar sen misin?
  ... kelkeshoze
 • ak parti vizyonunun kadın günü derinliğinde olması

  1.
  Son günlerde söylenenler ile somut ilişki kurduğum, bazı bileşenleri eşleştirdiğim zaman tamamen emin olduğum tespittir.

  Zaten ülke genelinde yaygın olan ve işsiz güçsüz erkeklerin gün boyu, çalışanların çalışma saati dışında takıldığı, ama genelde işsiz kesim ile özdeşleşmiş kıraathaneleri ücretsiz kek servisi ile çeşitlendirmek bir örnek.

  Bu internetten alıntı; bor dan ısıya dayanıklı cam imal etmek deyince aklına kek pişirilen borcam kaplardan fazlasının gelmediği enerji bakanı da buna eklendi tam oldu.

  E siyasi konuşma üslubu kadın dedikodularından hallice, siyasi kavgaları desen aynı, içerik de, genellikle ev hanımlarının kendi aralarındaki mücadelelerini hatırlatan cinsten olunca insan benzetiyor. Etimolojik sosyolojik ve psikolojik köken konusu beni aşar, bu anlamda tespiti olan varsa beklerim. Acaba halkın eğilmedikleri kesimlerine eğilmeye karar verip, kadın kollarına sorduklarında aldıkları yanıtlar üzerinden mi politika belirlemeye başladılar bilemiyorum.
  1 ... kelkeshoze
 • kek

  115.
  Şununla doğrudan ilgilidir: (bkz: gelenin geçenin keklediği adama ülke teslim etmek)
  1 ... kelkeshoze
 • gelenin geçenin keklediği adama ülke teslim etmek

  7.
  Ülke yönetimi teslim edilen kişinin de halkı keklemesi ile sonuçlanacak olaydır (bkz: millet kıraathaneleri) (bkz: bedava kek)
  Yanlış anlama olmasın desem de ifadenin çift yönlü anlamı olduğu doğrudur.
  3 -2 ... kelkeshoze
 • promter durunca far tutulmuş tavşan gibi kalmak

  19.
  Aktığı zamanlarda da Muharrem ince ve Kemal Kılıçdaroğlu nu ekonomiden anlamamakla suçlayıp kendilerinin bu işten anladığını belirterek kahkaha attırmıştır. Kanıt olarak da kişi başına geliri kıyaslayıp daha da yüksek kopmama yol açmıştır çünkü meydandakiler elle gulle belle diye alkışlayıp biri de sormuyor aga Ben bu kadar kazanmıyorum benim payımı kim alıyor diye. Hele bir de Sakarya ne kadar yatırım aldı diye sorup rakam telafuz etmesi öldürdü, sanki devlet yönetiminde olunca kimse yapmamış da onun aklına gelmiş gibi. Ilahi prompter!
  -1 ... kelkeshoze
 • erdoğan ın diplomasını fetöcüler yok etti

  14.
  Absürd ama güldürmeyen beyan. Bütün ülkeyi tek hamlede yönetecek KHK çıkartacak meclisten istediğini geçirecek gücün var, bir diplomaya sahip çıkamıyorsun. Kötüsünüz ve art niyetlisiniz. Artık olayları açıklama zahmetine girmeyip dalga geçiyorsunuz.
  ... kelkeshoze
 • yeni şeyler getiriyorum