• filistin bayrağı

  .
  (#39456734)
  1916'da osmanlı devleti'ne karşı yapılan arap ayaklanmasının sembolü olarak tasarlanan ve kullanılmasına başlanan bayrak. bunu 1964 yılında filistin kurtuluş örgütünün bayrağı filistin halkının bayrağı olarak ilan etmesi izler. bundan sonra da 1988 yılında yine fkö tarafından filistin ülkesi'nin bayrağı olarak ilan edilir.

  evet bu kısa tanımın ardından nedir bu ayaklanma biraz açalım:
  bildiğimiz gibi osmanlı devleti 1. dünya savaşına girerken 300.000 kişilik bir orduya sahipti, osmanlı devleti cihad-ı ekber'i yayınladıktan sonra bu sayı 3.000.000'a ulaşıyor. bu ordunun 3'te 1'i arap askerlerden oluşuyordu. fakat savaşın ilerleyen safhalarında 1916 yılında mekke şerifi hüseyin cidde'deki osmanlı garnizonlarına eş zamanlı saldırılar düzenleyerek arap yarımadasının güney batısında bir anti osmanlı kıvılcımı çakarak tarihimizin en civcivli konularından birine de start vermiştir. mekke ve medine garnizonları arap yerleşimciler tarafından kuşatılarak ingiliz donanması araplar tarafından cidde'ye alınmıştır. osmanlı ordusu mekke'yi araplara karşı üç ay savunur. hatta taif'deki osmanlı garnizonu haziran'dan eylüle kadar teslim olmamıştır. şerif hüseyin'in sonradan ırak kralı olacak oğlu faysal medine'deki osmanlı garnizonuna bizzat saldırmıştır. ingilizler de ışığı böylece görmüştür. araplardaki osmanlı nefreti ve çekememezliği osmanlı imparatorluğunun arapça konuşulan her yerine yayılabilirse bu bu bölgeleri daha da dengesizleştirecek, osmanlı'nın zaten zar zor sağladığı kontrol daha da zorlaşacaktır. bu esnada sina çölünde epey bir ingiliz askeri gücü de beklediği ve arabistan söylenene göre görülmemiş miktarlarda petrole ev sahipliği yaptığı için uzun vadede ingilizlerin arayıp da bulamadıkları bir fırsattır.
  askeri açıdan ise hicaz demiryolu stratejik olarak mısır'daki ingiliz genelkurmayını en çok kaygılandıran şeydir. almanlar döşemiştir o hattı. alman makinistler hattı işletmekte, alman teknisyenler haydarpaşa adana ve şam'da lokomotif ve vagon bakım tamiri yapmakta ve demiryolu üzerindeki istasyonları kale gibi sağlam yaparak gerektiğinde savunulmalarına da yardım etmektedirler. bu demiryolu yokken istanbul'dan şam'a yürüyen bir ordu bir bir buçuk aylık bir serüvene atılırken demiryolu inşaatı sonrası bir ordu askerin haydarpaşa'dan şam'a varması yirmiüç saat almaktadır. aynı zamanda yaralı ve hastaların cephe gerisine taşınması, yiyecek ve mühimmat ikmali falan da denkleme eklenince hicaz demiryolu osmanlıların arabistan'ı elde tutmalarının bir numaralı yolu ve sebebidir. ingilizler için de bir numaralı tehdittir.

  işte tam bu esnada şerif hüseyin bakar ki sina çölündeki osmanlı-ingiliz çarpışmalarında ibre ingilizlerden yana dönmeye başlıyor kendisi de ışığı görür. ingilizler kendisine olabilecek her tür sözü (halifelik krallık) ve taahhüdü verirler. her tür ekipman ve ikmali de taahhüd ederler. tek istedikleri şey isyanın hicaz ve cidde havarisi ile sınırlı kalmaması, şam'ın etrafında da başlamasıdır.
  her neyse konumuza dönelim;

  filistinde ki çeşitli çatışmalarda arap askerlerin sürekli cepheden kaçması osmanlı askerlerinin moralini bozar. araplar siperlerini terk etmekle kalmazlar aynı zamanda gidip ingiliz birliklerine katıldılar vede osmanlı'nın yapacağı bir taarruz öncesi almanya'dan yeni gönderilmiş topların yerini gidip ingilizlere bildirmeleri sonucunda ingiliz donanması tarafından bombalanan osmanlı topçusu belini bir daha doğrultamıyor.

  bu arada filistin'e girmek gibi bir nosyon ortaya çıkınca ingilizler fransızlarla (baş müttefikleri ancak tarihi düşmanlarıyla) eninde sonunda papaz olacaklarının farkına varırlar. filistinde mısır'da bir fransız askeri birliği yoktur. fransa 1915'te hiç bir politik çıkarı falan olmamasına rağmen bari yardım etmedi demesinler diye çanakkale'ye de asker çıkarmış üstüne orada bir de neredeyse komple tüm mürettebatıyla savaş gemisi kaybetmiştir . filistin ve levant (akdeniz'in en doğusu) ise fransa'nın ta 11.yy'dan beri ilgisini çeken bir yerdir. çoğunluğu fransız olan haçlılar buradan atıldıktan sonra fransız ilgisi buraya tam olarak bitmeyecek, napoleon dahi 1799'da bölgeye kısa bir dönüş yapacaktır. şimdi ingilizler filistin ve levant üzerine yürümek üzereyken avrupa'da inanılmaz insan kaybı ve sonuçsuz harekatlarla boğuşan ve kendi toprağında almanların varlığına katlanıp bir de gün aşırı onlardan havada karada dayak yiyen fransa'nın arkasından iş çevirmiş gibi olmak istemez. filistin ve levant'ın savaş sonunda nasıl paylaşılacağına dair bir anlaşma da imzalarlar. sykes-picot anlaşması ile osmanlı'nın yarısını ingiltere ve fransa kendi aralarında paylaşmaktadırlar. fransa sivas tokat sınırına kadar dayanıp karadenize 100 km mesafeye kadar gelip güneyde antep tarsus silifke dahil kendi kontrol alanını belirlerken ingiltere yafa hayfa çizgisinin güneyinde ne varsa hepsine konmaktadır. daha da ilginci o sırada ingiltere için osmanlı askerlerinin kafasını kesen mekke şerifi hüseyin'e ve askerlerine verilen bütün o taahütler, lawrence'in araplara verdiği bütün o sözler, arapların arap krallara yönettirilip o eski ihtişamına döndürüleceğine dair bütün imalar, yönetme hakkının osmanlı altında esir olan araplara geri verileceğine dair yazılmış bütün antlaşmalar böyle arkadan bıçaklanmaktadır. en sonunda ingiliz ve fransız gibi güçlü kolonial geçmişleri olan ülkelerle taahhüt üzerine ayaklanma çıkaran arap kabileleri ülke ve krallık edinmişler ama bağımsızlık elde edememişlerdir. ingiliz ve fransız protektoraları bölgeyi vampir gibi emmeye bir 25 sene daha devam edecektir. hatta dükkanı kapatıp giderken ayrılış hediyesi olarak ortadoğuya israil diye nurtopu gibi bir de hediye vereceklerdir...
  6 ... eleftheria eleftheriou
 • sokakta ümmet açken it köpek beslemek

  .
  dedi bunu bana biri, kedinin birine sandviçimden bir parça verirken.

  "kediye verceğine, şu kardeşine ısmarlasana o tosttan" dedi. eleman da belediyede çalışıyor ha. hani şu sülalesinin oyunu satıp belediyeye girenlerden.

  "ısmarlayayım kardeşim" dedim. getirttim ona da bi tost. yedi, bitti. "e hadi" dedim.

  "ne hadisi" dedi. "gelsene kucağıma sevcem seni" dedim. "ne diyon lan sen" diye üstüme yürümeye kalktı. ibne kedinin yediği iki lokma rızkına göz dikiyor, kucağa gelmek ağırına gidiyor. daha da konuşmadık.

  ayrıca, bugüne kadar yemek verdiğim hiçbir kedi, ne ekmeğimle oynadı, ne yuvamı yıkmaya kalktı, ama bu türlerde bu var, verdiğin ekmek yamuk olarak geri dönüyor, çünkü ekmekle başlıyor, arasına peynir istiyor, onun üstüne sucuk istiyor, yanına kola ayran istiyor, hiç bitmiyor. seni bitirene kadar. kedi köpek dediğin "yok oğlum" deyince boynunu büküp gidiyor, bu kıçındaki donu sattırmadan bırakmazlar.
  7 -1 ... kel sarman
 • akplilerin şirk beyanları sıralı tam liste

  .
  akp mensubu veya destekleyicisi kitlelerin altına imza attığı şirk beyanlarıdır.

  hepimizin yakından tanıdığı bakara makara(haşa) olayının kahramanı bir akplidir.
  rte prensini korumuş ve kuran'a yedirmemiştir. başbakanımız gereğini yapar diye ortada gezinen akpliler göt olmuştur.
  (bkz: bakara makara)

  akp eski aydın il başkanı ismail hakkı eser başbakanımızz ikinci peygamber gibidir diyerek listede kendine yer bulmuştur.
  (bkz: başbakanımız ikinci bir peygamber gibidir)

  akp bursa milletvekili hüseyin şahin hem şirkte hem yalakalıkta çığır açmıştır
  (bkz: başbakana dokunmak bile bence ibadettir)

  akp düzce milletvekili fevai arslan in ibretlik açıklaması
  (bkz: allah ın özellikleri başbakanda var)

  sağlık bakan yardımcısı agah kafkas da başbakanın yaptığını yapmak sünnettir beyanıyla listeye giriş yapmıştır.
  (bkz: başbakanın yaptığını yapmak sünnettir)

  bir diğer egemen bağış beyanı, rte ile ilişkili oldugu için rize istanbul ve siir'in mübarek şehirler olduğunu iddia etmesidir.
  (bkz: rize istanbul ve siirt mübarektir)

  peygamberimiz hz muhammed bile gurur yapmış, akpliler yapmamış. efkan ala'nın ibretlik açıklaması. yuh be
  (bkz: hz muhammed bile gururlandı biz gururlanmıyoruz)


  denizli'de diyanet'in izniyle yayınlanan bir şiir kitabında yazdığı şiirle Fatma Durmuş da listeye girmiştir.
  (bkz: tayyip i üzmek allah ı üzmektir)

  sanal alemde milyonlarcası bulunan yorumlardan biri olan başbakana allah diyen(haşa) akpli
  (bkz: tayyip erdoğan a allah diyen akpli)

  miting meydanlarında erdoğan'ın ilahi bir güç olduğunu iddia eden gafil
  (bkz: erdoğan ilahi bir güç)

  erdoğan'In miraca çıkacağına falan inanan putperest
  (bkz: başbakanımız gökyüzüne yükselip miraca çıkacaktır)

  (bkz: erdoğan a oy vermek imanın gereği)

  (bkz: erdoğan hz ibrahim e uzanan bir davanın neferi)

  (bkz: düzce milletvekili hazreti ibrahim)

  daha onlarcası buraya eklenebilir de ne bu sayfalar yeter yazmaya ne siz okursunuz

  http://video.uludagsozluk...ep-tayyip-erdoğan-114466/+
  189 -19 ... conta behcet